Nyíregyháza új emlékjelei

alt

2011 szeptemberéig egyetlenegy emlékjellel sem gazdagodott a város, ősszel azonban több emléktábla avatásán is részt vehettünk.

 

A Szent Imre Katolikus Gimnázium két alkalommal is emlékezésre invitálta az intézmény múltja iránt érdeklődőket. Elsőként a városháza Bethlen Gábor utca felőli oldalán gyűltek össze az emlékezők abból az alkalomból, hogy 80 évvel ezelőtt nyitotta ki kapuit a Királyi Katolikus Főgimnázium, amelynek elsőként a római katolikus elemi iskola épülete adott otthont. Az elemi iskola egykoron ezen az udvaron állt, ahogy az az emléktábla feliratán is olvasható. A mai szentimrések az 1948-ig működő Kirkatot tekintik a szellemi jogelődüknek, s nagy gondot fordítanak az egykori Főgimnázium történetének a megismertetésére, hagyományainak ápolására.

Királyi Katolikus Gimnázium emléktáblája

Az Ungvár sétányon található gimnázium épületén már három emléktábla is őrzi az egykori diákok emlékét: Ruttkay Arnold és Zenthe Ferenc emléktáblái után leleplezték ugyanis vitéz Molnár Miklós (1921–1944) márványtábláját is. A Magyar Királyi légierő 101/1 Zongora vadászrepülő századában szolgálatot teljesítő hadnagy szolgálatteljesítés közben halt hősi halált 1944. június 26-án.

Vitéz Molnár Miklós emléktáblája

Az egykori nosztalgiázók és a városba titkon még villamost álmodók hada gyűlt össze annak az emléktáblának a leleplezésén, amelyet a 100 évvel ezelőtt megindult villamosközlekedés mementójaként helyeztek el a Hősök terén. A tábla állítását a Vasúttörténeti Kör kezdeményezte,de mellé állt az egyesületünk is. Erre az alkalomra jelentettük meg a Városvédő Füzetek 26. köteteként egyik tagtársunk, Hornyák László tanulmányát „A nyíregyházi villamos” címmel. A tábla mellett ez a füzet is méltó emléket állít az 1969. május 31-ig üzemelő villamosnak.

A nyíregyházi villamos emléktáblája

Október 21-én egy érdekes emlékjellel gazdagodott a város, ugyanis a városháza közelében elhelyezték a „Papok padját”. Dallos András tölgyfából faragta ki azt a padot, amelynek emlékét Krúdy Gyula örökítette meg az 1924-ben megjelent „A nyíregyházi ember” című novellájában. A novella megfelelő részlete olvasható a pad melletti tájékoztató táblán.

Papok padja

Az 1956-os forradalom 50. évfordulójára készülve, 2006 tavaszán Labossa Gusztáv (a Városvédő Egyesület egy éve elhunyt elnöke) sorra fogalmazta a leveleket a város és a megye akkori vezetőinek, hogy állítsanak emléktáblát Hegedűs Istvánnak, a nyíregyházi születésű öttusa magyar bajnoknak, aki 1956. október 24-én kapott halálos lövést. A kezdeményezése sajnos akkor nem talált meghallgatást. Így öt évvel később az ő emléke előtt is tisztelegtünk, amikor végre leleplezhettük az egykori szülőház (Rákóczi u. 22.) falán Hegedűs István emléktábláját. Köszönjük a Nagy Imre Társaság és a Magyar Öttusa Szövetség anyagi támogatását, amelyet az emléktábla elkészítéséhez nyújtottak. Külön köszönjük az Öttusa Szövetség delegációjának, hogy jelenlétükkel megtisztelték avatási ünnepségünket. A Horváth Miklós vésnök által készített emléktábla kerámiáján az a 20 forintos bankjegy látható, amelynek modellje Hegedűs István volt.

Hegedűs István emléktáblája

 

(Videó az emléktábla avatásáról.)

 

A teljesség kedvéért megemlítendő még, hogy szeptember 2-án emléktáblát lepleztek le az egykori Damjanich laktanya helyén, októberben pedig a 80 esztendős Dr. Pál Miklós emléke előtt tisztelegtek egy fafaragású táblával az Erdészeti Erdei Iskolában.

Ilyés Gábor

(www.beszelamarvany.lapunk.hu)

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 15 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.