Csilingelne a jó öreg villamos

A városlakók és a turisták kedvelt találkozási helyévé válhatna a csaknem 100 éves matuzsálem

 

Egy híján 100 éves az a villamos, amelyik immár nyolcadik nyarára készül a megyeszékhely egyik központi helyén, a Hősök terén. Szerényen várakozik a park szélén, ám méltatlan az csönd, ami körülveszi, sokkal több lehetőséget rejt ez a régi szép időket idéző jármű.

 

A Közlekedési Múzeum nyilvántartása szerint jelentős ipari műemlék 1912-ben gördült le Budapesten az egykor világhírű GANZ gyárából, kimondottan a nyíregyházi városvezetés megrendelésére. Hű is volt a városhoz, hiszen egészen 1969-ig közlekedett, hozta s vitte az utasokat. Sokan emlékeznek még erre az időkre, szerencsére sokan élnek közöttünk az egykori utasokból, és generációk adták át egymásnak a történetet, hogy csilingelt itt egyszer egy kedves sárga villamos...
 
Rácsokon bujkálva

 
Ma a város egyik idegenforgalmi látványosságaként kellene betöltenie új szerepét, de a turisztikai célú hasznosításának (nagy lakossági egyetértéssel indított) ügye elakadt. Nagy reményekkel állították a Hősök terére 2003 novemberében, sok látogatót reméltek, s egy időben turisztikai információs pontként is igyekeztek életet lehelni belé, ám aztán lakat került rá.
A tétlenség pedig teret nyitott az enyészetnek: bár a kisgyerekek a mai napig szívesen bújnak át a lépcsőt lezáró rácsokon, kukucskálnak a belsejébe, simogatják az oldalát, az idő vasfoga, no meg vandál kezek kikezdték a villamost, melynek a lámpáját is ellopták már. Több millióba került a felújítása, s most újra költeni kellene rá, de ha nem sikerül neki funkciót találni, akkor megint csak a lassú pusztulás vár rá.
 
Élet a kihalt téren
 
Önmagában is érték, mint ipari műemlék, az itt élő idősekben nosztalgiát ébreszt, a gyerekeknek élményszámba megy a megtekintése, ám ez alul marad a lehetőségeknek. Meg kellene nyitni a villamos ajtaját, és megtalálni a módját, hogy a belvárosi élet részévé váljon, hogy az a tér, amely kihalt, s amelyen naponta több ezer ember most csak átsiet, kultúrált, hangulatos találkozási ponttal gazdagodjon.
A lehetőségek tárháza nagy, az eddigi ötletek szerint olyan hellyé kellene válnia, ahol egy sütemény, egy fagylalt, kávé, egy pohár jó magyar bor vagy sör mellett lehetne élvezni a belvárosi hangulatot, a társasági életet, a vendégeket pedig korabeli ruhában szolgálnák ki. Újra helyet kaphatna benne egy turisztikai információs központ, a gyerekek pedig újra csilingelhetnének benne.
 
Értékmentő öletek
 
A villamos ehhez persze önmagában kicsi lenne, de a mellé lehetne úgy kihelyezni pár asztalt és széket, hogy az ne járjon a terület lebetonozásával. A térburkolásnak számos környezetbarát módja ismert, megoldható dobogóval, rönkfával, kavics-fa kombinációval, bazalt macsakakővel, vagy a korhűség kiemelésére vasúti talpfával.
Ha valakinek van ötlete, kérjük, ossza meg szerkesztőségünkkel vagy a Nyíregyházi Városvédő Egyesülettel. Most egy a bizonyos: ez a csaknem száz éves villamos olyan érték, amelyet most csak összefirkálnak, tönkre tesznek vandál kezek.

Nyéki Zsolt

(A cikk eredetije megjelent a Kelet-Magyarországban március 24-én) 

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 2 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.