Évről évre - 25 éves a Nyíregyházi Városvédő Egyesület

Tízéves az egyesület

XII. rész: 1998

Február 20-án az egyesület alapításának 10. évfordulója alkalmából emléktáblákat lepleztek le a néhány hónappal ezelőtt átadott Metropol Üzletház falán. Ekkor helyezték vissza az eredeti felirattal az egykori „Korona-ház” márványtábláját (eredetileg 1968-ban állították, később az építkezések miatt leszedték), emellé elhelyeztek egy teljesen új táblát is, amellyel a régi (1793-tól 1842-ig) városháza épületének állítottak emléket.

 

A táblaavató ünnepségen Margócsy József, az egyesület egyik alapító tagja mondott beszédet. Ezzel vette kezdetét az a kezdeményezés, hogy a már nem látható épületek bronzba öntött mását is elhelyezték a táblán a tájékoztató felirat mellé. (A városháza bronzplakettje Orr Lajos alkotása.) Az avatóünnepség után a városháza dísztermébe jubileumi emlékülésre hívták a tagságot. Az emlékülést Hidegkuti László, az egyesület alelnöke nyitotta meg, majd köszöntőt mondott S. Hegedüs László a Város- és Faluvédők Szövetségének elnöke. Az egyesület 10 éves tevékenységére dr. Fodor József titkár pillantott vissza, Labossa Gusztáv elnök pedig a további terveket, feladatokat ismertette. Ugyanerre az alkalomra „Régi képeslapok Nyíregyházáról” címmel 24 darabból álló gyűjteményt adtak ki.

Még januárban levélben keresték meg az Országos Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Rt. vezérigazgatóját, hogy tájékoztatást kérjenek arról, tervezi-e a bank a Takarékpalota épületének belvárosi arculatot meghatározó homlokzatának korhű rendbe tételét?  A március 10-én kelt válaszból kiderül, hogy folyamatban van egy új fiókhelyiség tervezése, amelynek a kivitelezése még ebben az évben megtörténik „Ennek során a portálszerkezet a Műemlékvédelmi Felügyelettel egyeztetett módon kicserélésre, az OTP fiókot érintő homlokzati rész teljes felújításra kerül.” Mivel az épület társtulajdonosa az Önkormányzat, ezért a teljes homlokzat felújítása csak a társtulajdonos közreműködésével történhet.

Márciusban a város Közgyűlése felé egy utcanévadási javaslattal éltek: a Korányi-Pazonyi összekötő út nevének a Morgó utca elnevezést javasolták. Az indoklásban kiemelték, hogy a Morgó utcanév a város védett utcanevei között szerepel, de jelenleg nincs ilyen nevű utcája a városnak.

Az év egyik legnagyobb vállalkozása az 1990-ben kialakított 1848-as sírkert bővítése volt. A forradalom 150. évfordulója alkalmából az egyesület kezdeményezésére, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Temetkezési Vállalat közreműködésével az Északi temető más részein található 48-as személyek sírjait exhumálták, megmentve ezzel azokat a felszámolástól. Így került Szénfy Gusztáv sírja mellé a Kralovánszky család, Fekete János és Kéri Horváth Pál síremléke. Az eseménysorozatra a koronát egy gránit obeliszk állításával tették fel, amelyet nyíregyházi honvédek és nemzetőrök emlékére emeltek. A bővített sírkert és emlékoszlop átadására május 30-án, a Hősök napja alkalmából, katonai tiszteletadás mellett került sor. Katona Tamás történész ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy „százötven éve is azt bizonyították a hősök, amiről ma is bizonyságot kell tennünk: nem vagyunk alábbvalók szomszédainknál. A történelem igazolja: nem igaz az a mondás, hogy szalmaláng természetű a magyar, hanem szorgalmas polgárok nemzete, teljesíti a haza iránti kötelességét. Különben nem álltunk volna annyiszor talpra. Ma is aktuális a negyvennyolcas eszme, törekvés: korszerűség, európaiság, polgári gondolkodás, felelősségérzet”. (Emlékoszlop a nemzetőröknek. =Kelet-Magyarország, 1998. június 2. 7. o.)

Emléket állítanak az áldozatoknak címmel közölte a Kelet-Magyarország dr. Fodor József kutatásainak az eredményét, az 1944. szeptember 6-i bombatámadás áldozatainak névsorát. Az egyesület titkára kéri, hogy aki információkkal tud szolgálni a névsorhoz, az keresse meg. (=Kelet-Magyarország, 1998. június 4. 13. o.)

Június 29. és július 4. között negyedik alkalommal szervezték meg a Városvédő Ifjúsági Tábort, amely során folytatták a Hősök temetőjében lévő sírok karbantartási, felújítási munkáit. A táborban 16 diák vett részt.

Az egyesület csatlakozott a Liliom és István utcai lakosok kezdeményezéséhez, melyben tiltakozásukat fejezték ki a Szegfű u.–László u.–Liliom u. által határolt területre tervezett Spar raktáráruház építése ügyében. Később egy levélben hívták fel a polgármester figyelmét, hogy „az elmúlt időszakban több olyan újonnan beépítésre vagy átépítésre kerülő helyi szabályzatot kellett a Nyíregyházi Önkormányzat részéről előkészíteni, melynek a véleményeztetését igényelni kellett volna”, s ezt az Önkormányzat elmulasztotta.

Az önkormányzati választások alkalmából új színfolt jelent meg a választások palettáján: „Múltunkból épül a jövő!” szlogennel az egyesület több körzetben képviselőjelöltet állított. A helyhatósági választás során azzal a reménnyel szólították meg a lakosságot, hogy a város élő lelkiismeretévé válva óvják, védjék értékeiket, környezetüket. (Az eredmények alapján egy jelöltnek sem sikerült a képviselőséghez szükséges szavazatszámot elérnie.)

Október 11-én újabb emléktábla leleplezésére hívták a városlakókat. Hetven évvel ezelőtt, 1928-ban bízta meg Geduly Henrik Kotsis Ivánt a ma Luther-házként ismert bérház felépítésével. Geduly aztán e példás gyorsasággal felépített épületben rendezte be püspöki hivatalát. Ide, egykori otthona falára helyezték el az egyéb érdemeit is megörökítő bronztáblát, Orr Lajos szobrászművész alkotását. (A tábla a város, az evangélikus egyházközség és az egyesület összefogásával készült.) Az avató ünnepségen a püspök életét dr. Margócsy József idézte fel, a táblát D. Szebik Imre evangélikus püspök leplezte le.

Október 13-án, az aradi vértanúkra emlékeztek Damjanich János szobránál. Dr. Bene János mondott beszédet.

Az egyesület december 10-én tartotta közgyűlését, amelynek legfontosabb eseménye az alapszabály módosítása volt. A módosított alapszabály alapján kérték a Bíróságot, hogy az egyesületet „kiemelkedően közhasznú szervezetként” vegye nyilvántartásba. A gyűlésen az elnök bejelentette, hogy a Műemléki Felügyelőség és az Építész Kamara felajánlásával az egyesület irodáját új épületbe (Dózsa Gy. u. 29.) költöztethetik.

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 38 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.