Évről évre - 25 éves a Nyíregyházi Városvédő Egyesület

Készül a panteon

XIX. rész: 2005

Az évindító levélben értesítik a tagságot, hogy megváltozott időpontban, minden hónap második szombatján 15 órai kezdettel tartják a „Beszélgessünk városunkról!” sorozatot. Remélik, hogy az új időpont még több érdeklődő szabadidejében válik fontossá és látogat el a Krúdy Vigadóba. Internet használatára is biztatják a tagokat, hiszen sikeresen vettek részt a MATÁV által meghirdetett ingyenes ADSL-hozzáférés pályázaton, aminek eredményeként év végéig korlátozás nélkül használhatják az internetet. Erre lehetőséget biztosítanak az irodában a keddi napokon 17 és 19 óra között.

 

 

Az első Krúdy Vigadóbeli találkozóra január 8-án került sor. A beszélgetés témája: Nyíregyháza a jövőben volt.

Faliképek a „piros házon”

Az egyesület kezdeményezésére a város Önkormányzata a Vay Ádám körúti „piros házon” 1985-ben elhelyezett kerámia faliképek (Bukrán Edit alkotásai) alá a képeken látható épületek nevét tartalmazó márványtáblákat helyeztetett el januárban. A képek a város, ill. a megye 13 műemlékét ábrázolják.
Január 29-én a következő egyesületi felhívás jelent meg a Kelet-Magyarország hasábjain Panteon Nyíregyházán címmel. „Kormányrendelet szabályozza a Nemzeti Kegyeleti Bizottság feladatait, ezt figyelembe véve a Bizottság meghatározza a Nemzeti Panteonba tartozó temetőket, temetési helyeket, amelyek fenntartását kiemelt teendőként kezeli és segíti. A nyíregyházi önkormányzat a törvény életbelépését követően döntött a Nemzeti Panteon létesítéséről, amihez ez évben anyagiakban is hozzájárul. A helyi Városvédő Egyesület segíteni kívánja az önkormányzat ez irányú törekvéseit, és egyben felhívással fordul a városlakókhoz, hogy ők is tegyenek javaslatot azon elhunyt személyekről, akik részesei lehetnek a nyíregyházi panteonnak. Sok olyan személy van eltemetve az Északi temetőben, akiknek sírjaik gondozatlan állapotban vannak, valamint az utókor keveset tud róluk. Most lehetőség nyílik a sírhely felújítására, karbantartására, vagy az arra a célra kijelölt kegyeleti parkban az újratemetésre.” (=Kelet-Magyarország, 2005. január 29.)

Benczúrról Mesélő Nyíregyháza

Február 12-én Ilyés Gábor tartott füzetbemutató előadást a Krúdy Vigadóban Benczúr Gyula és Nyíregyháza címmel.
Március 14-én az Északi temetőben, majd Irányi Dániel emléktáblájánál tartottak megemlékezéseket. Ebben az évben a sírkert két nyíregyházi polgármester, Hatzel Antal és Krajnák János sírjával bővült.
Április 9-én Kulcsár Attila előadásával Alpár Ignác születésének a 150. évfordulójára emlékeztek a Vigadóban.
Az április elején fogalmazott levelükben újra szorgalmazták a város polgármesterénél a II. világháború magyar hősi halottainak létesítendő emlékmű megvalósítását.
Április 18-án a Műemléki Világnap alkalmából ünnepi ülést rendeztek a Magyar Tudományos Akadémián, ahol dr. Bozóki András miniszter az örökségvédelem területén kimagasló szakmai tevékenységet folytató szakembereknek kitüntetéseket nyújtott át. A Műemlékvédelemért Forster Gyula-emlékérmet többek között Labossa Gusztávnak, az egyesület elnökének nyújtotta át a nemzeti kulturális örökség minisztere.
Május 10-én újra terítékre került a Nyírvízpalota kupolájáról hiányzó rétisas ügye. Az apropót az épület tetőszerkezetének az Önkormányzat anyagi támogatásával megvalósuló felújítása adta. Szobrászművészeket és más szakembereket hívtak egy kötetlen beszélgetésre, hogy a rétisas visszahelyezése érdekében adjanak szakmai tanácsokat.

II. világháborús emlékmű a terv


Május 14-én dr. Bene János a nyíregyházi huszárokról tartott előadást a Krúdy Vigadóban.
Május 29-én a Hősök temetőjében megemlékezést tartottak, a hősi emlékműveknél pedig koszorúzásokat. A Hősök temetőjében Juhász Ernő a Wesselényi Miklós Szakközépiskola tanára köszöntötte a megjelenteket. Emlékező beszédet dr. Bene János a Jósa András Múzeum muzeológusa mondott.
Május 30-án közgyűlést tartottak az éves beszámolók és a munkaterv elfogadására.
Június 11-én a Vigadóban dr. Margócsy József legújabb kutatási eredményeiről tájékoztatta az érdeklődőket.
Tukacs István alpolgármester a június 23-án kelt levelében jelezte az egyesület elnökének, hogy a II. világháború magyar hősi halottainak létesítendő emlékmű megvalósításával egyetért, felállítását támogatja, egyben jelzi, hogy „segítséget nyújtok abban a munkában, mely hozzájárul ahhoz, hogy a létesítés költségei ne terheljék Nyíregyháza Város költségvetését.” (E biztatás ellenére még újabb két évet kellett várni a megvalósításig és bizony az Önkormányzatnak is zsebébe kellett nyúlnia.)
A városi Önkormányzat és az egyesület együttműködési megállapodást kötött egyes közművelődési feladatok ellátására. A mellékletben rögzítették, hogy az egyesület „az Önkormányzat kötelező feladataiból szakszerűen és folyamatosan biztosítja” az alábbi közművelődési tevékenységek ellátását: 1. Hozzon egy szál virágot a 48-as sírkertbe. Megemlékezés a 48-as nyíregyházi hősökről. 2. Hősök napi megemlékezés a Hősök temetőjében és a hősi emlékművek megkoszorúzása. 3. Gyászistentisztelet az aradi vértanúk emlékére. Damjanich János szobrának megkoszorúzása. Írásba foglalták tehát azokat a rendezvényeket, amelyeket már évek óta legjobb tudása szerint igyekezett az egyesület megszervezni és lebonyolítani.
A Közterület-Felügyelet vezetője – az együttműködési megállapodás értelmében – eljuttatta a Városüzemeltetési KHT. részére „átgondolás és ügyintézés céljából” azokat az észrevételeket, amelyeket az egyesület észrevételezett. Ezek közül néhány: 1. A Szt. István úton a Luther ház előtti járdán folyamatosan gépjárművek állnak szabálytalanul. Javasolják a járda korláttal, vagy fém oszlopokkal való megvédését. 2. A Luther-ház Debrecen utcai oldalán a sövény túlnőtt, akadályozza a biztonságos kihajtást. 3. A Sóstó erdei új játszótérre nyilvános WC telepítését javasolják. Örömteli, hogy mindhárom észrevételt sikerült orvosolni!
A sümegi Országos Találkozón (július 6–9.) 10 fővel vettek részt. A találkozó keretében dr. Margócsy Józsefet, az egyesület egyik alapító tagját Podmaniczky-díjjal tüntették ki.
Szeptember 15-én kötetbemutatóra invitálták az érdeklődőket az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium dísztermébe. A bemutató előtt Labossa Gusztáv átadta a Podmaniczky-díjat dr. Margócsy Józsefnek, aki azt Sümegen nem tudta személyen átvenni. Ezt követően – szép számú közönség előtt – a díjazott a gimnázium tanulóinak a közreműködésével bemutatta Dr. Reményi Mihály Emlékmorzsák című kötetét. A bemutatót a Bessenyei Társasággal közösen szervezték.

Kisfilmek a múltból

Október 6-án dr. Szabó Géza c. főiskola docens emlékezett az aradi vértanúkra az evangélikus templomban tartott megemlékezésen, míg Damjanich János szobránál Tóth Sándor alezredes idézte a vértanúk emlékét.
A 100 éves nyírvidéki kisvasútról Szemerey Ádám tartott előadást október 8-án a Krúdy Vigadóban, míg ugyanitt novemberben és decemberben Szitha Miklós kisfilmeket mutatott be Nyíregyháza múltjából.
November 11-én rendkívüli közgyűlést hívtak össze, amelynek tárgya a Hudivók Róbert lemondásával megüresedett titkári pozíció betöltése volt. A közgyűlés megköszönte Hudivók Róbertnek az egyesületért tett áldozatos munkáját és egyhangúlag új titkárrá választotta Ilyés Gábort.
Az 15008/3. helyrajzi számú ingatlan átnevezésével kapcsolatban az egyesület javasolta a nevezett ingatlan elnevezését Krúdy Gyula sétányra. A javaslatot elfogadták, így a Krúdy sétány méltó párja lett a Blaha Lujza sétánynak.
Az év utolsó jelentősebb eseménye egy hármas emléktábla-avatás volt. November 24-én a Kölcsey Gimnázium épületének falán leleplezték az Alma Mater, dr. Kiss Lajos és Czine Mihály emléktábláit. Ebben az épületben működő volt Tanítóképzőnek volt a diákja Kiss Lajos, aki később tanára majd igazgatója is volt az intézménynek. De szintén ennek az iskolának a padjait koptatta Czine Mihály is, aki később neves irodalomtörténész lett. Emlékező beszédet Bartha Dénes volt diák, osztálytárs, tanítvány mondott. A megjelenteknek emléklappal kedveskedtek, rajta a leleplezett emléktáblák fotóival. (Ebből az alkalomból az egyesület felújította az iskola épületén lévő, szintén egykori diák, Váci Mihálynak az 1970-ben leleplezett emléktábláját is.)
2005-ben elkészült a Hősök temetőjét bemutató 11. sorszámú füzet. A kiadvány szerzője dr. Fodor József bemutatta a temető múltját és azokat az erőfeszítéseket, amelyeket az egyesület tett a temető megmentése, felújítása érdekében. A Polgármesteri Hivatal valamennyi dolgozója megkapta a 12. füzetet, amelyben dr. Margócsy József összefoglalta a városháza történetét.

szerző: Ilyés Gábor

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 14 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.