Guszti bácsi halálának évfordulójáról is megemlékeztünk egyesületi napunkon

Január 26-iki egyesületi napunkon, amelyet a sóstói Svájci-lakban rendeztünk, tisztelettel emlékeztünk meg egyesületünk éppen egy éve elhunyt elnökéről, Labossa Gusztávról. Ilyés Gábor képösszeállításával elevenítettünk fel emlékezetes pillanatokat abból az áldozatos munkából, amelyet Guszti bácsi szeretett egyesületéért és a városért végzett önzetlenül, időt és fáradságot nem kímélve, élete utolsó pillanatáig.

Az emlékére készült összeállítás a YouTube-on tekinthető meg.

Januári egyesületi napunk témája Sóstó idegenforgalma volt. Az állatparkról Gajdos László igazgató, a fürdőkről Kenyeresné Nagy Brigitta marketingvezető és Kakuk László műszaki vezető, a Park Hotel és a Koaland terveiről Csutkai Csaba fejlesztési igazgató és Giba Zsolt, a Svájci Lak Panzió és Étterem terveiről pedig a házigazda, Döme Aladár ügyvezető igazgató beszélt.

Zöld Piramis

Gajdos László beszámolóját azzal kezdte, hogy az állatparkban hamarosan ismét látható lesz az a freskót, amelyet Guszti bácsi mentett meg néhány évvel ezelőtt. A freskó a hajdani „Nagy-Csemege” mögötti húsbolt falát díszítette, a Dózsa György utcán. (Az idősebbek bizonyára emlékeznek, hogy az üzletben több freskó is volt körben, a galéria oldalán, de csak ezt az egyet, a húspult fölöttit lehetett megmenteni, a többi már nagyon rossz állapotban volt. A freskót akkor helyezték át, amikor a Takarékpalota földszintjére költözött az OTP). A helyiség, amelyben a freskó helyet kapott, konferenciaterem lesz, jelenleg az átalakítása folyik, de amint befejeződik, a nagyközönség ismét találkozhat az alkotással.

Programok kellenek

Az ország legnagyobb vidéki állatkertjében tavaly átadott Zöld Piramist Gajdos László korszakos jelentőségű beruházásnak nevezte. Olyan léptékű fejlesztést történt, amelyre vidéki állatkertben még nem volt példa hazánkban. A korábbi 300 ezerrel szemben tavaly több mint 500 ezer látogató kereste fel a gyűjteményt, ezzel a régióban Hajdúszoboszló után a második leglátogatottabb idegenforgalmi helyszín lett a park, megelőzve a Hortobágyot. Olyan programot kell nyújtani a ghozzánk érkezőknek, hogy legalább egy hétig itt is tudjuk tartani őket.

Idén nagy beruházást nem terveznek, az a cél, hogy megőrizzék a félmilliós látogatottságot. Kiszolgáló létesítmények, mosdók épülnek. Új, erdei parkoló kialakítását tervezik a parkkal átellenben a Kemecsei úton. Ide egy lámpás csomópontot is szeretnének. Itt egy új bejáratot nyitnak az állatparkba. Gajdos Lászlüó azt is elmondta: szeretné. Ha a Blaha Lujza sétány megtelne élettel, korzóként működne.

Újra jönnek a szlovákok, lengyelek

Úgy tűnik, Sóstót kezdik újra felfedezni a szlovákok és a lengyelek, ezt a fürdőkben is tapasztalják, egyre több idegen szót hallani a medencékben.
Mint elhangzott, az önkormányzat 2002-ben vonta össze a nyíregyházi fürdőket (Júlia, Park, Tófürdő és Fürdőház), 2005-ben pedig megépült az élményfürdő. Nagyon nagy konkurenciája van, hiszen a közelben 69 fürdő található. A parkfürdő rekonstrukciójára 2008-ban nyert közel egymilliárd forintot pályázaton a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. A beruházás már folyik. Elkészült az olasz medence, amelynek a vízfelületét megduplázták, sziklatorony, terasz épült, közepére egy sziget, abba pezsgőmedence. Sodrófolyosó és két új csúszda is várja majd itt a fürdőzőket. A nyugdíjas medence is nagyobb lesz, ebben szigeteket, ücsörgőket alakítanak ki, és árnyékolókat tesznek a víz fölé. Az úszómedencét kicsempézik, feszített víztükrűvé alakítják, mellette egy férfi és egy női napozó is lesz. A régi öltözőt már lebontották, épül az új, kétszintes téli-nyári öltöző. Az új termálkút kész, ezer méter mélyről hozzák fel a vizet., most folynak az analitikai vizsgálatok. Ez a hatos számú kút fogja kiváltani a négyest, amelynek már kicsi a vízhozama.

Igényes szolgáltatás

Döme Aladárék tavaly november óta üzemeltetik a Svájci lakot. Feleségével és munkatársaival együtt magasabb nívóra szeretnék emelni a szolgáltatást.  Nem akarnak „kifőzde” lenni, minőséget akarnak nyújtani. Vendéglátónk olyan programokat szeretne kínálni a vendégeknek, amelyeket szívesen felkeresnek. Ilyen volt január végén az a vacsoraest, amelyen Benke Laci bácsi, többszörös olimpiai bajnok szakács főzött. Az is kiderült: ha a Svájci llakban járunk, érdemes a falakon függő képeket végignéznünk, mert csupa régi, sóstói képeslpok, fotók reprodukciói láthatók itt - Döme Aladár felesége gyűjtögette őket össze.

A 4,5 hektáron fekvő Park Hotelben tavaly adták át a Koaland kalandparkot. A drótköteles akadálypálya egyre népszerűbb a fiatalok és a felnőttek körében egyaránt. A pálya az egészségturizmus jegyében jött létre – mondta Csutkai Csaba. A szálló a családok számára kínál programokat, illetve a képzéses, az egészség- és gyógyturizmus területén is szeretne jelen lenni. Jelenleg egy wellness-részleg kialakítása folyik, és tervezik az energiakorszerűsítést, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy nyereséges legyen a vállalkozás.

Télen kihalt

Giba Zsolt szerint még mindig az a probléma, hogy télen Sóstó nem szól semmiről, ezért vendég sincs. Nincs értelme nyitva tartani a Krúdy Vigadót, mert nincs forgalom. Nem a henger, a gyújtás hiányzik Sóstóból - fogalmazott. Koncepcióra van szükség, ami politikai háttér nélkül nem megy. Az új városvezetésnek megfelelő szakemberekkel közösen kell merni álmodni egy új arcot Sóstónak. Az állatpark elindult, most ez a húzóerő, de ha a környezet nem épül hozzá, akkor pár éven belül magát a parkot is lehúzza magával – véli Giba Zsolt. Szerinte ki kellene lépni Debrecen árnyékából. Nagyobb produkciókat kell hozni Sóstóra, amelyek vonzzák a közönséget. Megítélése szerint érdemes lenne nyáron minden hétvégén egyirányúvá tenni Sóstót, nem csak húsvétkor.

Fotók: Hudivók Róbert

A beszélgetésen felmerült: hiába van közel Sóstó Nyíregyházához, mégis távol van, mert nehézkes a kijutás. Nem teheti meg a városlakó, hogy kiugrik és úszik egyet a fürdőben vagy a tavon. Ehhez rugalmasabb szolgáltatásra lenne szükség. Egyik tagtársunk szerint a tófürdőt sokkal nyitottabbá kellene tenni. Szóba került a volt KISZ-tábor is, amelyet sokkal jobban ki lehetne használni, de olyan, mintha nem lenne gazdája. Gond az is, hogy szálláshely van, de nincsenek éttermeik, ami kényelmetlen a szállóvendégeknek. Ismét felmerült a kisvasút ügye, amelyre legalább a nyári szezonban szükség lenne.

Menjünk "fázni"!

Egyesületi napunkon Bartha István városi főkertész is részt vett, aki azt kérte: menjünk vele "fázni". Szeretné, ha egyesületünkből is részt venne valaki a fakivágást ellenőrző bizottságban. Kérését azzal indokolta: sokszor éri az a vád, hogy „vágatja a fákat”. Pedig többször ültet – de az nem hír. Sokszor kap bejelentést lakóktól, van, akit zavar a közterületen álló fa, mert árnyékol, más viszont ragaszkodik hozzá. A fakivágást ellenőrző bizottság már több éve működik, tagjai civilek, akik például az ilyen bejelentések után a döntéshozatalban is segítenek a főkertésznek, aki szívesen venné, ha a városvédők közül is lenne tagja a bizottságnak.

Cs. K.

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 27 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Kiadja: a Nyíregyházi Városvédő Egyesület Elnöksége
Cím: Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.
Telefon: 42/400-187
E-mail: nyirvave@gmail.com
Számlaszám:11744003-20047720-00000000 (OTP)
 
Cservenyák Katalin elnök 70/933-9820 cservenyak.katalin@gmail.com Simonics Borbála titkár 30/97-45-688 simonicsborbala@gmail.com 
Szokol Tibor alelnök 30/953-66-34, 42/421-423 szokol.tibor@chello.hu Urbán Teréz alelnök 30/521-57-52, 433-509 urbanterez@gmail.com
Leviczky Zoltán elnökségi tag 70/2270-475, 411-546 leviczky.zoltan@upcmail.hu Leviczky Zoltánné elnökségi tag 42/411-546  leviczkymoni@gmail.com
Szabó Éva elnökségi tag 20/93-75-130 eszabo72@gmail.com
 

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.