A polgármester számít a civilek közreműködésére

Kovács FerencKovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere volt egyesületünk évindító találkozójának vendége január 20-án. A tavaly októberben megválasztott, új városvezetővel folytatott kötetlen beszélgetés során több olyan kérdés felmerült, amely régóta foglalkoztatja a városvédőket: a Hősök tere, a „bádog szökőkút”, a kiskörút, a Szent István utca átalakítása, az IVS, a helyi védelem alatt álló épületek sorsa, a régiségpiaccal és a kisvasúttal kapcsolatos tervek.

 

Egyesületünk elnöke, Békési Elemér köszöntőjében elöljáróban arra kérte a polgármestert: tegye lehetővé, hogy időben nyilváníthassanak véleményt a városvédők egy-egy kérdésben, amikor még tevőlegesen lehet részt venni egy döntéshozatal előkészítésében. „Úgy szeretnénk részt venni, együttműködni egy-egy döntés előkészítésében, hogy annak a város lássa hasznát” – fogalmazott.  Elmondta azt is: a hagyományőrzésbe, a munkánkba szeretnénk fiatalokat is bevonni. Hidegkuti László alelnök arról tájékoztatta a polgármestert, hogy egyesületünk az előző önkormányzattal a nyáron kötött megállapodást, jaasolta, az búj önkormányzattal is legyen ilyen együttműködési megállapodás, melyben nevezzék meg azokat a személyeket, akikhez közvetlen fordulhatunk. Erre nyitott volt a polgármester.

A bevezetőben összefoglalt kérdésekre most egyenként nem térnénk ki, alább a polgármester ezekre adott válaszait tesszük közzé. Kovács Ferenc a közgyűlés délelőtti döntéseiről is tájékoztatott: elmondta: a testület elfogadta a civil, a kulturális és sportkoncepciót (ezek a város honlapján olvashatók) Azt is elmondta: az új önkormányzatnak a már beindított pályázatokkal kapcsolatban már nagyon kicsi a mozgástere, hiszen aláírt szerződések vannak. A szűk mozgástérre példaként említette a Szent István utcát, ahol a kerékpárút tervezésekor nem tűnt fel, hogy közben 24 parkoló szűnik meg, az üzletek árufeltöltése gondot okoz, a gimnázium elé buszmegállót tettek. Májusi átadásáig ingyenessé tették a parkolást a kiskörút új szakaszán, de ez az átadással megszűnik.

A Nyírvíz-palota felújítása során előkerültek az angolaknák, amelyek korábban az alagsor szellőzését biztosították, és előtűntek azok a lapos kövek is, amelyekkel eredetileg burkolták a z épület melletti járdát. Ezek újabb problémák, amelyeknek a megoldása forrást igényel. Az angolaknák korábbi eltűntetésének egyébként korábban az lett az eredménye, hogy a pince falai vizesedtek. Kovács Ferenc hozzátette: a pályázatok előkészítésekor elmaradtak a szakmai és a lakossági egyeztetések, pedig egy sor problémát ezekkel meg lehetett volna előzni. Példaként hozta a belvízhelyzetet, amely példás összefogást produkált.

A polgármester közölte: most az elsődleges szempont: elkerülni a csődöt. Az önkormányzat úszik az adósságban, ő pedig sorra tárgyal a bankokkal, hogy a programokat finanszírozni tudják. Ebben az évben 1,25 milliárd forint adósságot kell visszafizetnie a városnak. Most olyan pályázatokat sem tud vállalni az önkormányzat, amelyekhez 50 százalék önerőre van szükség.

Polgármester a városvédőknélA Hősök terével kapcsolatban elmondta: ezt megelőzően nagyon rosszul ment a fejlesztések előkészítése. A Hősök terén álló I. világháborús emlékmű felújítását például nem is tartalmazza a terv. A Szent István utcán két lakossági fórumot tartottak a közelmúltban. Pánikhangulat alakult ki a területen, mert a bicikliúttal igen, de azzal már senki nem foglalkozott, hogy megszűnik 24 parkoló, az üzleteket nem tudják feltölteni áruval. Kicsi az új önkormányzat mozgástere, mert a szerződések már alá vannak írva – tette hozzá a polgármester. Hozzátette: a 22 parkolót az önkormányzat költségvetéséből kell majd megvenni, miközben a pályázat támogatottsága, melynek része lehetett volna, 85 százalékos. Most próbálják menteni, amit lehet.

A folyamatban lévő beruházásoknál sem szakmai, sem lakossági egyeztetés nem történt, pedig ezekkel több problémát meg lehetett volna előzni – állította a polgármester. Példaként hozta fel a kialakult belvízhelyzetet. A tervezők heteken keresztül ingyen dolgoztak, eddig 30 vállalkozó ajánlotta fel gépi, szakmai segítségét az árokásásban, záportározók kialakításában. Az érintett lakók hozzájárultak hogy a telkük végében átmenetileg csatornát nyissanak annak érdekében, hogy a víz lefolyjon, mert most ez a megoldás arra, hogy a háza ne legyen veszélyben.

A polgármester elmondta, jó előkészítéssel sokkal könnyebben mehetnek a dolgok. Hozzátette azt is: egy Krúdy-terem létrehozását tervezik, egyelőre a helyét keresik. A lehetséges helyszínek között felmerült a volt hadkiegészítési parancsnokság volt épülete.

A polgármester számít a civilek közreműködésére. Tavasszal a Család utcán fasort ültetnek, itt páfrányfenyők állnak majd. Az E.ON-nal tárgyalt arról, hogyan tudnák megelőzni azt, hogy ne kelljen sokszor barbár módon megvagdosni azokat a fákat, amelyek ágai a vezetékekbe lógnak. Kiderült: az E.ON-nál van egy lista, amelyről fákat lehet választani, ezeket ingyen adja a szolgáltató, csak el kell ültetni.

A görög katolikus iskola építése is szóba került. Több évig húzódott az építési engedély kiadása, végül a választások előtt megkapták a görög katolikusok. A színházzal szomszédos telken az iskola alapkövét már az ősszel lerakták, s azóta, az iskola megépítéséhez az egyház jelentős támogatást nyert. A polgármester már tárgyalt az egyházzal telekcseréről, de nem sikerült megállapodni. A labda most az egyház térfelén pattog – fogalmazott.

A Hatzel téri régiségpiaccal kapcsolatban elmondta: bárhol járnak a családjával, a bazárt, a régiségpiacot mindenütt felkeresik. Megnyugtatott: nincs napirenden a nyíregyházi régiségpiac megszűntetése. Hozzátette: olyan megkeresés viszont már volt, hogy állandó jelleggel, jobb infrastruktúrával kellene működtetni a régiségpiacot.

A Nyírvidéki Kisvasút kérdése ugyan nincs az első 10 legfontosabb feladat között. Napirenden van a téma, Kovács Ferenc szeretné, ha járna a kisvasút, de nem az önkormányzat finanszírozná. Elképzelhetőnek tartja, hogy nyáron, az idegenforgalmi szezonban járhatna a kisvasút Nyíregyháza és Sóstó között. A MÁV-val „tart a meccs, de még nincs lejátszva” – összegzett a polgármester.

(Cs.K.)

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 53 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Kiadja: a Nyíregyházi Városvédő Egyesület Elnöksége
Cím: Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.
Telefon: 42/400-187
E-mail: nyirvave@gmail.com
Számlaszám:11744003-20047720-00000000 (OTP)
 
Cservenyák Katalin elnök 70/933-9820 cservenyak.katalin@gmail.com Simonics Borbála titkár 30/97-45-688 simonicsborbala@gmail.com 
Szokol Tibor alelnök 30/953-66-34, 42/421-423 szokol.tibor@chello.hu Urbán Teréz alelnök 30/521-57-52, 433-509 urbanterez@gmail.com
Leviczky Zoltán elnökségi tag 70/2270-475, 411-546 leviczky.zoltan@upcmail.hu Leviczky Zoltánné elnökségi tag 42/411-546  leviczkymoni@gmail.com
Szabó Éva elnökségi tag 20/93-75-130 eszabo72@gmail.com
 

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.