Országzászló tér országzászló nélkül?

 

Mi a közös az alábbi elnevezésekben: Széna, Szarvas, Széchenyi, Horthy, Szabadság, Lenin? A városlakók többsége persze pontosan tudja a választ: a felsorolt nevek egy nyíregyházi tér elnevezései voltak. A tér neve ma azonban egyik sem a felsoroltak közül, hiszen a közterület a rendszerváltozással egy teljesen új nevet kapott: Országzászló tér. A döntéshozók a névadással azzal az emlékműre utaltak, amely 1934. szeptember 2-a óta állt az akkor éppen Horthy Miklós nevét viselő téren.

A nyíregyházi országzászló felállítása része volt annak az országos mozgalomnak, amelynek nyitánya 1928. augusztus 20-án, Budapesten volt. Ekkor avatták fel ugyanis a főváros Szabadság terén az ún. ereklyés országzászlót. Ezt még számos országzászló felállítása követte az ország területén. Az országzászlós emlékműveken a nemzeti lobogót ünnepek alkalmával felvonták, de egyébként a trianoni gyász jeléül félárbocra engedték, hiszen mindegyik emlékmű a trianoni békediktátumra emlékeztetett és a szétszakított nemzet összetartozását akarta erősíteni.

A nyíregyházi emlékmű alkotója Osváth Imre a város szülötte, aki ekkor Kisfaludi Strobl Zsigmond tanítványa volt. A tehetséges szobrász 650 cm magas emlékműve „kifejezően mintázta meg a széttört magyar címert összerakó ifjak szoboralakjaiban a nemzeti élniakarás szimbólumát”. Az emlékmű mellett korzózások idején cserkészek is adtak díszőrséget.
A második világháború befejezése után az emlékmű üzenetét tompítani kellett, ezért a széttört magyar címerből Kossuth-címert, a koronából pedig egy fél fogaskereket faragtak ügyes kezek.

Később az egész emlékművet lerombolták. Az egyik szoboralak fejét Dienes István vitte haza, és haláláig őrizte. Később kőtörmelékek között bukkantak rá, jelenleg a Jósa András Múzeum raktárában őrzik.

De jó lett volna, ha az emlékmű mai helyén úgy alakították volna ki a közlekedési csomópontot, hogy a jelzőlámpás megoldás helyett egy körforgalmat létesítenek, így lehetőség nyílt volna egy tér kialakítására, ahol Osváth Imre lerombolt alkotása újjászülethetett volna!
De talán még nem késő a rendszerváltozás névadását teljessé tenni: legyen az Országzászló téren országzászlós emlékmű!

Ilyés Gábor

Ilyen volt az országzászló

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 9 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.