Friss hírek

ÜGYELET

Kedves Városlakók, kedves Tagtársak!

A Nyíregyházi Városvédő Egyesület elnöksége minden hónap utolsó szerdáján 15 órától 17 óráig  ügyeletet tart az egyesület irodájában.

Cím: Őz utca 21.

Telefon: 42/400-187

2019. november 27-én Szokol Tibor  alelnök várja az érdeklődőket.

EMLÉKEZÉS AZ ARADI VÉRTANÚKRA

Az ünnepély egyszerű volt, de annál meghatóbb és annál szívemelőbb is. (…) Őszinte kegyelettel áldoztunk a dicsők emlékének, őszinte, mély honfiúi fájdalommal éreztük veszteségünket” – írta a Nyírvidék 1867. november 3-án az aradi vértanúkra emlékező első gyászistentiszteletről, melyet 18 évvel a tábornokok kivégzése után a két protestáns egyház tartott az evangélikus templomban. Ezt a régi, szép hagyományt elevenítette föl 20 évvel ezelőtt a Nyíregyházi Városvédő Egyesület.

Idén október 4-én Nyíregyháza Város Önkormányzata, az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium és a Nyíregyházi Városvédő Egyesület szervezésében emlékeztünk a 170 évvel ezelőtti szomorú eseményre. Az evangélikus nagytemplomot teljesen megtöltötték a város középiskolásai és mindazok, akik szerették volna leróni kegyeletüket a hősök emléke előtt. Az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium lányai a debreceni Kratochvil Károly Honvéd Középiskola növendékeinek kíséretében egy-egy szál fehér rózsával vonultak be a templomba, s a virágokat a tábornokok nevének elhangzása után az oltáron helyezték el. Ezután Nyíregyháza hat egyházának képviselői ökumenikus szolgálattal adóztak a vértanúk emlékének. Felemelő volt, amint ennek zárásaként a templom egész közönsége fennállva, együtt mondta el a mindenki által ismert imát. A Luther Márton Evangélikus Kollégium zenei száma után dr. Kovács Ferenc polgármester emlékezett az aradi 13-ra. Beszédében kiemelte, hogy bár akkor katonai értelemben elbukott a szabadságharc, de a hősök által képviselt eszmék: a bátorság, a becsület, a kitartás, a hit a mai ember számára is követendő értékek. A templomi program megrendítő mozzanata volt a Kossuth Gimnázium irodalmi színpada által előadott Szép meghalni a hazáért című történelmi játék.

Délután Damjanich János szobrának megkoszorúzásával tisztelegtünk a szabadságharc vértanúi előtt. Itt a Kossuth Gimnázium diákjának szavalata után dr. Rákóczi Ildikó, a Szociális, Egészségügyi és Ifjúsági Bizottság elnöke mondott beszédet, majd a Honvéd Népdalkör 48-as dalokkal idézte meg a szabadságharc dicső korát. Kedves mozzanat volt idén is, amikor a Móricz Zsigmond Általános Iskola kisdiákjai – igazgatójuk kíséretében – a saját készítésű csákóikat elhelyezték a szobor előtti kopjafákon. Ezt követően a város különböző szervezetei megkoszorúzták Damjanich tábornok szobrát. Egyesületünk nevében Szokol Tibor és Urbán Teréz alelnökök helyezték el a kegyelet koszorúját.

                                                                                                                                                                                                                              Urbán Teréz

  

                                                                                                                                                                                                          Fotók: Urbán Teréz és Hudivók Róbert

 

 

 

MEGEMLÉKEZÉS AZ ARADI VÉRTANÚKRÓL

KÖZGYŰLÉST TARTOTT A NYÍREGYHÁZI VÁROSVÉDŐ EGYESÜLET

 
Éves közgyűlését tartotta 2019. május 22-én a Nyíregyházi Városvédő Egyesület, melyen a jelenlévő tagok megvitatták, majd elfogadták az elmúlt évi tevékenységről szóló beszámolót, illetve a gazdasági beszámolót. Megemlékeztünk azokról, akik már nem lehetnek köztünk, majd egyhangúlag megválasztottuk az egyesület új titkárát, Dályai Józsefnét, akinek sok sikert, jó munkát kívánunk. A közgyűlés összeállította, majd elfogadta idei programtervét.

Szó volt az ülésen arról is, hogy az egyesület továbbra is azt szeretné - mint ahogy azt már korábban levélben kezdeményeztük -, ha a város méltó emléket állítana Kégly Szerénának, s az épülő szállodájában vagy egy tanácsterem, vagy egy gyereksarok Kégly Szeréna nevét viselné.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Cservenyák Katalin

    Fotók: Hudivók Róbert                             

50 ÉVE SZŰNT MEG A VILLAMOSKÖZLEKEDÉS NYÍREGYHÁZÁN

Nevezetes eseményekben gazdag év volt az 1969-ik a nagyvilágban, Magyarországon és Nyíregyházán is. Először lépett ember a Holdra. Budapesten kalauz nélküli villamosokat, autóbuszokat állítottak forgalomba. És nálunk? Nálunk megszüntették a villamosforgalmat.

 Május 31-én szombat éjjel az utolsó villamoskocsi a Beloiannisz térről márciusban Tanácsköztársaság térre átnevezett térről elindult, hogy a 2 hónap híján 58 éven át használt síneken gördülve utolsó utasait elszállítsa a vasútállomás felé. A végleges zárójárattól a Lehel utcai megállóban (végállomáson) váltak meg a hétköznapi utazók és azok, akik e különleges és szomorú alkalomra jegyet váltottak. A villamoskocsi előtt még egyszer kinyitották a telephely kapuját, majd a zöld-sárgára festett jármű áthaladása után lakat került a kapura. Ezzel befejeződött Nyíregyháza történetének, közlekedéstörténetének meghatározó és szép fejezete.

 A közlekedési szempontból jelentős területeket (vasútállomás, belváros, Sóstógyógyfürdő) összekötő villamosvonalat 1968-ban 4 300 000 utas vette igénybe a 80 000 lakosú városban. Az 1911. augusztus 7-én indított villamosforgalom 16-ik volt a magyar városok sorában. Az utasok elvárásaihoz igazodva az üzemeltető Nyíregyházavidéki Kisvasutak Rt. igyekezett fejleszteni a szolgáltatásain. A második világháború idején nagyszabású terveket készítettek: a háború után a kisvasúti forgalmat a városon kívülre helyezik át, ezzel segítve, gyorsítva a villamos és a város forgalmát, valamint a kórházhoz és a temetőhöz kiépítik a síneket. A városon átvezető pálya áthelyezésére 1969-ben került sor, ám az akkori üzemeltető MÁV nemcsak a kisvasút forgalmát terelte külső vágányra, hanem megszüntette a villamosforgalmat is.

Az 50 évvel ezelőtti napra emlékezve a Nyíregyházi Városvédő Egyesület május 31-én pénteken 17 órakor kinyitja a Hősök terén álló villamost az érdeklődőknek. Várja az egykori utasokat, különösen azokat, akik az utolsó járat utolsó utazói voltak, hogy megosszák élményeiket (esetleg tárgyi emlékeiket megmutassák – villamosjegy, villamosbérlet, fénykép, ...) azokkal, akik már nem tapasztalhatták meg a nyíregyházi villamosélményt. Az első 100 látogató az utolsó napi 1 Ft-os villamosjegy másolatát kapja emlékbe.

 Akik lemaradnak, azok másnaptól szeptember 30-ig minden szombaton 10-20 óra között megtekinthetik belülről a villamos utasterét és az ott látható villamostörténeti kiállítást. És csengethetnek a peronon lévő csengővel.

                                                                                                                                                                                                                                                     Hudivók Róbert

(A szon.hu híradása az eseményről: https://szon.hu/kozelet/helyi-kozelet/a-hosok-teren-emlekeznek-a-varosvedok-az-50-eve-megszunt-nyiregyhazi-villamosra-3159890/)

ÜGYELET

Kedves Városlakók, kedves Tagtársak!

A Nyíregyházi Városvédő Egyesület elnöksége minden hónap utolsó szerdáján 15 órától 17 óráig  ügyeletet tart az egyesület irodájában.

Cím: Őz utca 21.

Telefon: 42/400-187

2019. október 30-án Urbán Teréz  alelnök várja az érdeklődőket.

A felújított irodaház

Fotó: Urbán Teréz

KOSZORÚZÁS HEGEDŰS ISTVÁN EMLÉKTÁBLÁJÁNÁL

Az 1956-os forradalom egyik áldozata volt a nyíregyházi származású Hegedűs István öttusázó magyar bajnok, edző, testnevelő tanár, aki Budapesten kapott halálos lövést egy sortűzben. Emlékét a Rákóczi utca 22. számú házon tábla őrzi.

2018. október 23-án nyíregyháziak egy kis csoportja itt emlékezett a fiatalon elhunyt sportolóra. Beszédet mondott Komiszár Dénes helytörténész, majd a Nyíregyházi Városvédő Egyesület részéről Szokol Tibor alelnök és Szakos János egyesületi tag koszorúzta meg az emléktáblát. Koszorút helyezett el a Hadkiegészítő Parancsnokság Toborzóirodájának vezetője, Kertész József százados és Komiszár Dénes helytörténész is.


 (Fotók: Hudivók Róbert)

 

ÉRTÉKES ESTÉK - A NYÍRVÍZ-PALOTA

A Nyíregyházi Értéktár Bizottság Értékes Esték c. programsorozatában 2018. október 16-án Egyesületünk tagja, Szabó Józsefné nyugalmazott építész mutatta be a város egyik legértékesebb épületét, a Nyírvíz-palotát. A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár Kamaratermében összegyűlt nagy létszámú közönség egy vetítéssel egybekötött, nagyon tartalmas, érdekes előadást hallgathatott meg a több mint százéves gyönyörű palota tervezésének, építésének és későbbi felújításának történetéről, az épület létrehozásában és restaurálásában fontos szerepet játszó személyekről. Az előadó nem csupán alapos kutatómunkájáról és szakértelméről tett tanúbizonyságot, de előadásának minden mondatából érződött a lokálpatriótai szeretet és felelősségérzet is. Ő volt az, aki javasolta, hogy a Nyírvíz-palota kerüljön be a értéktárba, s évekkel ezelőtt ő is közreműködött a Nyíregyházi Városvédő Egyesület Mesélő Nyíregyháza Városvédő Füzetek sorozat azon kiadványának létrejöttében, mely a Nyírvíz-palota történetét mutatja be. Az előadás résztvevői ezt a füzetet kapták ajándékba. (http://www.nyirvave.hu/images/vf/vf27_nyirviz_palota.pdf)

Szívből gratulálunk Szabóné Évikének az előadáshoz! 

(U. T.)

(Fotók: Urbán Teréz)

AZ ARADI VÉRTANÚKRA EMLÉKEZTÜNK

Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata, az Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium és a Nyíregyházi Városvédő Egyesület szervezésében idén október 5-én hajtottunk fejet a szabadságharc vértanúinak emléke előtt. Az evangélikus templomot örvendetes létszámban töltötték meg a nyíregyházi középiskolások és a Székelyföldről itt tartózkodó diákok. Rajtuk kívül főleg a város idősebb lakói voltak jelen. A megemlékezés zászlóbehozatallal és a Himnusz közös eléneklésével kezdődött. Ezt követően a hősök nevének elhangzásakor a Kossuth Lajos Gimnázium diáklányai egy-egy szál fehér rózsát helyeztek el az oltáron. E megható pillanatok után hat nyíregyházi egyház lelkészének ökumenikus szolgálata következett. A Luther Márton Kollégium diákjainak zenei műsorát követően a gyásznapi megemlékezés szónoka, Jászai Menyhért alpolgármester szólt az egybegyűltekhez. Beszédében az emlékezés és a példakövetés fontosságát emelte ki. A Luther Kollégium újabb szép zenei betéte után a Kölcsey Ferenc Gimnázium diákjai adtak színvonalas műsort. A gyásznapi megemlékezés a Szózat hangjaival ért véget.

 Délután 13 órakor a Tompa Mihály utcai Damjanich-szobornál volt koszorúzás. Itt a Kölcsey Gimnázium diákjának szavalata után Halkóné dr. Rudolf Éva, a Köznevelési, Kulturális és Sport Bizottság elnöke tartott emlékező beszédet, majd a Fegyveres Erők és Rendvédelmi Szervek Nyugdíjas Klubjának népdalköre énekelt 48-as dalokat. A hagyománynak megfelelően itt is elhangzott a 13 aradi vértanú neve, miközben a Móricz Zsigmond Általános Iskola diákjai elhelyezték a maguk készítette huszárcsákókat a szobor mellett sorakozó kopjafákon. Ezt követően a város különböző szervezetei megkoszorúzták Damjanich tábornok szobrát.

Képek a két helyszín eseményeiről

(Fotók: Templomi megemlékezés: Urbán Teréz, Koszorúzás: Hudivók Róbert )

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 34 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Kiadja: a Nyíregyházi Városvédő Egyesület Elnöksége
Cím: Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.
Telefon: 42/400-187
E-mail: nyirvave@gmail.com
Számlaszám:11744003-20047720-00000000 (OTP)
 
Cservenyák Katalin elnök 70/933-9820 cservenyak.katalin@gmail.com Simonics Borbála titkár 30/97-45-688 simonicsborbala@gmail.com 
Szokol Tibor alelnök 30/953-66-34, 42/421-423 szokol.tibor@chello.hu Urbán Teréz alelnök 30/521-57-52, 433-509 urbanterez@gmail.com
Leviczky Zoltán elnökségi tag 70/2270-475, 411-546 leviczky.zoltan@upcmail.hu Leviczky Zoltánné elnökségi tag 42/411-546  leviczkymoni@gmail.com
Szabó Éva elnökségi tag 20/93-75-130 eszabo72@gmail.com
 

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.