Ilyen lehet a Svájci-lak és a Loft Galéria

Üvegdobozba „zárnák” a Svájci-lak teraszát, konyhával bővítenék a Loft Galériát, és megépülne a Igrice patak fölött a Csónak utcánál átível kis híd – ezekről a közeli tervekről volt szó a Városvédő egyesület csütörtöki elnökségi ülésén. És arról is, hogy a Sóstó Rt. Vezetése szorosabbra szeretné fűzni az együttműködést a városvédőkkel, hogy a fejlesztések, tervezés során az egyesület véleménye is megjelenjen. A tervekről egyébként közös lakossági fórumot is rendezünk március 12-én 16 órától a Svájci-lakban.

 

 

A csütörtöki találkozót egyesületünk vezetőségével Podlovics Roland kezdeményezte. A Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. alig egy éve kinevezett vezérigazgatója elmondta: fontos számára, hogy a fejlesztések, tervezések során a civilek, a városlakók véleményét is megismerjék, a döntéseknél az ő javaslataikat is figyelembe vegyék. „Nem akarok városrombolást” – fogalmazott. Példaként hozta fel a több éve lebontott Szeréna-lakot. (Mint tudjuk, a területet, amelynek szálloda funkciót szántak, azóta sem sikerült beépíteni. A bontásra ítélt lakból csak a faanyagot sikerült megmenteni.)

Várják a véleményeket

A megbeszélést vezető Békési Elemér, a Városvédő Egyesület elnöke üdvözölte a szándékot, hangsúlyozva: az egyesületnek mindig is az volt a törekvése, hogy véleményét már a tervezési időszakban kifejthesse, ám ezt a szándékot eddig nem sikerült érvényesíteni. Bízik a folytatásban.

Podlovics Roland, akit Tenkely Szabolcs és Tisza András, az A-Stúdió két tervezője, valamint Döme Aladár, a Svájci-lak bérlője is elkísért, három közeli tervről szólt: a Loft Galéria bővítéséről, a Svájci-lak teraszának üvegfedéséről, illetve arról a kis hídról, amellyel a Szódaház utcát és környékét szeretnék bekapcsolni Sóstó központjának vérkeringésébe.

A Loft Galéria (korábban volt csónakház illetve kazánház) olasz bérlője konyhával és terasszal szeretné bővíteni a 60 éves épületet, mely mostani állapotában nem elégíti ki a mai kor igényeit. A ház külső megjelenése az átalakítással nem változik, a bővítmény stílusában illeszkedik a jelenlegi épülethez. A költségek 70 százalékára pályázaton vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe, ezt szeretné kihasználni a bérlő. A remények szerint már a szezonkezdésre elkészülhet a beruházás. A tervezés második ütemében a tó partján egy kis (5x5 négyzetméteres) fagylaltozóterasz szerepel az elképzelések között. A terasz cölöpökön állna, nem venne el területet a vízfelületből, viszont a vendég úgy érezné, mintha a tóban fagyizna. Ennek megvalósítását 2013-ra tervezik.

Pizzázó az élményben is

A további részletekről a tervezők kérdésekre válaszolva elmondták: a most olasz pizzériaként működő épület a volt kazánház épülete, mely a kádfürdőt szolgálta ki. Jelenleg itt van az élményfürdő két kazánja és a kapcsolótér. A kazánok áttelepítése nagyon költséges lenne, maradnak itt. A toldalék színei a fallal megegyezők lesznek. Ha a pályázat nyer, nyár elejére már el is készül a bővítés.

Jelenleg júniustól szeptemberig tart a szezon. Ahhoz, hogy rentábilisan tudják működtetni a létesítményt, ki kell tolni az idényt. A tervezett, kb. 47 négyzetméteres, fedett terasz fa tetőszerkezete harmonizál az élményfürdő pergolájával. Nyáron az árnyékolása is megoldható, nem lesz üvegborítása, de télire berakható az üveg. Az építményt a galéria oldalához toldják, és akadálymentes mosdót is kialakítanak. A jelenlegi teraszt idővel (1-2 éven belül) lebontják.

A konyha falát, amely csatlakozik az élményfürdő téglaburkolatú kerítéséhez, növénnyel fogják befuttatni. Az átalakításkor az élményfürdő felé is nyitnak egy ablakot, így az Aquariusban is lehet majd pizzát enni.

A bővítéshez a hozzájárulását már megadta az önkormányzat azzal, hogy ezt és a Svájci-lakban tervezett beruházást lakossági fórumon ismertessék.

Látványkonyha a Svájci-lakban

Ahhoz, hogy az épületeket, értékeket megőrizzük, gondoskodni kell a rentábilis működtetésükről. Az 1860-ban épült Svájci-lak nyereséges üzemeltetése nem egyszerű. A küllemében ékes alapépület, melyet a rendszerváltás után újítottak fel, eredeti állapotát megőrizte, országos műemlék. Fűtése viszont elégtelen, működtetése nehéz, mert kevés szoba van az emeleten, szűk a vendéglátó tere. Nincs egy olyan terem, ahol 100 embert le lehet ültetni. Egyedüli lehetőség a bővítésre a terasz fedése.

Minta Bécsből

A megbeszélésen elhangzott: a műemlékvédelmi trend most az: ha hozzá akarnak nyúlni egy műemlékhez, a bővítmény nem csatlakozhat közvetlen az épülethez. Az elképzelést a megyei műemlékvédelmi hivatallal már egyeztették, de országos műemlék esetében a tervet az OMV tervtanács elé kell terjeszteni, a döntést a testület hozza meg.

Az üzemeltető cég vezetője, Döme Aladár elmondta: a szezon nagyon rövid, májustól szeptember végéig tart. Ezt az időszakot szeretnék meghosszabbítani. Előrebocsátotta: az övék konzervatív cég. Olyan egyedi és minőségi szolgáltatást szeretnének nyújtani, amilyen a környéken nincs, és amelyik távolabbról is vonzza a vendéget. Mintájuk a bécsi Schweizethaus.

A terv szerint a terasz fölé egy „üvegdoboz” kerülne, alatta 70-80 vendéget tudnak leültetni. Az élményfürdő felőli oldalra egy háromemeletes grillező gépet építenének (csirke, kacsa, malac, csülök sütésére) átellenben pedig egy pódiumot a délutáni, esti programoknak (zene, divatbemutató). A teraszt a fedés után télen fűteni, nyáron párásítóval hűteni tudnák.

Hűvös vagy hideg estéken a vendégek a csillagok alatt vacsorázhatnának, illetve esőben és hóesésben is használni lehetne.

Meghosszabbítani a szezont

A tervezők elmondták: az elsődleges cél a tervezéskor az volt, hogy négy hónappal meghosszabbítsák a szezont. A 150 éves technológiával épült Svájci-lak belső átalakítására nincs lehetőség. Annyi belső változtatást terveznek, hogy a kisebbik terem vizesblokkjait megszüntetik, a hátsó falba kéményt építenek, amely kívülről a kemencét, belülről a kandallót szolgálja.

A Svájci-lakot 1927-ben bővítették a terasszal. Mértékadónak az 1927 utáni állapotot tartják. A terasz fölött jelenleg egy ponyvás, engedély nélkül épített árnyékoló van. A műemlékvédelemmel egyeztetés során kiderült: a műemlékhez hozzáépíteni nem lehet, s csak azzal a feltétellel lehet a teraszhoz nyúlni, hogyha az építmény teljesen transzparens, átlátszó. Semmiféle fedést nem engednek hozzáépíteni. A terasz kap egy üvegdobozt, ami a házhoz nem ér, nem épül a teraszra sem. Olyan lesz, mint egy szigeten úszó doboz, mely pár centivel a terasz fölött „lebeg”. A „doboz” teljesen tiszta, átlátszó üveg lesz, keret nélkül. Az oldalfalakat nyáron el lehetne tolni. Se csatorna, se fémszelvények nem zavarják majd a látványt. Ki kell vágni négy akácot, s a terasz sérült mészkő burkolatát is ki fogják javítani.

Ne zavarja a látványt

A terv az alapépület kontúrját, tömegét nem változtatja meg. A kivitelezés költségeihez 70 százalék (50 millió forint) vissza nem térítendő támogatás vehető igénybe. A tulajdonosi hozzájárulást – társadalmi vitát követően - a Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. fogja megadni.

Érintőlegesen szó esett arról is: jelenlegi bérlője a csónakház eredeti állapotában történő helyreállítását tervezi egy 1932-ben készült fotó alapján (megj: nagy segítséget jelentene, ha további, korabeli fotók is rendelkezésre állnának, ebben számítanak a városvédők segítségére.)

Az elhangzottak alapján a Városvédő Egyesület elnöksége a megismert terveket jónak, támogathatónak tartotta, egyetértve azzal: fontos minden épületnek funkciót találni, ami biztosítja a fennmaradását. A bemutatott tervek tanúsága szerint a Svájci-lak elé tervezett üvegdoboz szinte észrevétlen, a környezet pedig rendezettebb, tisztább lesz.

Épül a híd

Podlovics Roland ezek után arról is tájékoztatott: a közelmúltban megalakult a Sóstógyógyfürdőért Alapítvány, a kuratórium elnökének őt kérték fel. Az alapítvány első komoly akciója egy híd megépítése lesz, mely a Csónak utca felől, a Kisvakond oldalában ívelne át az Igricén. Nyolc vállalkozó biztosította az alapítványt együttműködési szándékáról a megvalósítás érdekében, ki-ki a maga területén (térkövezés, fémszerkezet, faanyag). A terv szerint már idén júniusra elkészül a híd, amelyhez egy kivilágított sétány is kapcsolódik. A környezetét parkosítják, ide, és a szigetre sziklakerteket terveznek. A kiserdőt, melyet a híd megépítésével kapcsolnak be Sóstó vérkeringésébe, parkká alakítják.

Javaslatként hangzott el: fontos az értékek védelméről gondoskodni, érdemes megfontolni kamerák felállítását (okulva az alig néhány éve felállított filagóriák gyors „amortizációjából”).

Fórum a tervekről

A Sóstó-Gyógyfürdők Zrt. és a Városvédő Egyesület március 12-én, hétfőn délután négytől lakossági fórumot tart a Svájci-lakban, ahol bemutatják a Svájci-lak és a Loft Galéria látványterveit. Addigra az Igrice patak fölé tervezett hídról is lesznek látványtervek.

Cservenyák Katalin

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 144 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.