Évről évre - 25 éves a Nyíregyházi Városvédő Egyesület

100 éves lenne a villamos

XXV. rész: 2011

Január 20-án, az évindító egyesületi napon, dr. Kovács Ferenc, a város nemrégiben megválasztott új polgármestere volt a vendégük. Tájékoztatást kaptak az Önkormányzat legfontosabb elképzeléseiről, majd a kötetlen beszélgetés során több olyan kérdés felmerült, amely régóta foglalkoztatja a városvédőket: a Hősök tere, a „bádog szökőkút”, a kiskörút, a Szent István utca átalakítása, a helyi védelem alatt álló épületek sorsa, a régiségpiaccal és a kisvasúttal kapcsolatos tervek. (Később levélben is megerősítették a polgármester úrnak, hogy az „életfa szökőkút” helyett jobban illeszkedne a környezetbe egy hagyományos szökőkút.)

 

Január 26-án a Svájci-lakban találkoztak, ahol az egyesületi nap témája Sóstó idegenforgalma volt. Az állatparkról Gajdos László igazgató, a fürdőkről Kenyeresné Nagy Brigitta marketingvezető és Kakuk László műszaki vezető, a Park Hotel és a Koaland terveiről Csutkai Csaba fejlesztési igazgató és Giba Zsolt, a Svájci Lak Panzió és Étterem terveiről pedig a házigazda, Döme Aladár ügyvezető igazgató beszélt. A fórum igen nagy érdeklődést váltott ki nemcsak a tagság körében, bizonyítva, hogy a város lakóit foglalkoztatja Sóstó jövője. A hozzászólók fontosnak tartanák a sóstói vendéglátóhelyek (Svájci lak, Krúdy Vigadó) fejlesztését és színvonalas üzemeltetését, másrészt a tó környezetének, Sóstó központjának szebbé és vonzóbbá tételét a családok, gyerekek számára.

 

Védett sírok

Védelemre javasolt sírok az Északi temetőben – ez volt a témája a február 23-iki egyesületi napnak, amelyet ezúttal a Jósa András Múzeumban tartottak. A téma előadói Komiszár Dénes helytörténész, Kopka János újságíró, a Kelet-Magyarország nyugalmazott főszerkesztője és Szekrényes András, a Sz-Sz-B Megyei Temetkezési Vállalat igazgatója voltak. Komiszár Dénes és a Panteon Bizottság összeállította azoknak a síroknak – összesen 135-nek - a listáját, amelyeknek helyi védelem alá helyezését javasolják (az egyesület honlapján közre is adták a névsort). Szeretnék elérni, hogy a sírokról azok az intézmények gondoskodjanak, amelyekhez munkájuk során kötődtek, vagy a nevüket viselik. Az egyesületi napon szó volt még a jegenyefasorról, amely pótlásra szorul, a főbejáraton belül lévő virágüzletekről, amelyek nem illeszkednek a temető képébe.
Március 1-én várostörténeti vetélkedőt rendeztek középiskolás diákoknak a Nyír-Diák Egyesülettel közösen.

Szónoki verseny

Az 1848-as forradalom emlékére szónoki versenyt hirdettek középiskolás diákok részére. A pályázó diákoktól azt kérték, hogy mint az 1848-as forradalom örökösei elevenítsék fel a forradalom szellemiségét, eseményeit. Előnyt élveztek azok a pályázatok, amelyek a forradalom és szabadságharc helyi szereplőit is beépítették a beszédükbe. A versenyre két színvonalas pályázat érkezett. A győztes Stekler Klára lett, a Vásárhelyi Pál Építőipari és Környezetvédelmi Iskola tanulója, aki a könyvjutalom mellett elmondhatta beszédét március 14-én az Északi temetőben tartandó megemlékezésen („Hozzon egy szál virágot az 1848-as sírkertbe!”) is. A temetőbeli megemlékezést követően a résztvevők sorra koszorúzták a város 1848-as emléktábláit. Így koszorúkat helyeztek el Irányi Dániel, a Kralovánszky család, Kmety György és a Hatzel-testvérek emléktábláinál. Másnap részt vettek és koszorúztak a város központi ünnepségén is.

Krúdy-séta

Márciusi 26-án Krúdy-sétára invitálták a tagságot: Nyíregyháza belvárosában végigjárták azokat a helyeket, amelyek városunk híres író-szülöttének életében fontos szerepet játszottak, illetve nevét őrzik. A séta kalauza dr. Pethő József, a Nyíregyházi Főiskola tanára, több Krúdy-tanulmány szerzője volt. Este egy közös vacsorával zárták a programot Sóstón, a Svájci-lakban, ahol annak idején szívesen időzött családjával Krúdy Gyula is.
Április 16-án az egyesület titkára részt vett az Országos Szövetség Közgyűlésén, Budapesten.
Április 20-án az egyesületi nap keretében vetített képek segítségével bemutatták az érdeklődőknek a Sóstói Múzeumfalut és a Jósa András Múzeumot. A rendezvény helyszínéül a Múzeumfalu felújított magtárépülete szolgált.
Május 25-én tartották az egyesület közgyűlését.
A Hősök napján, május 29-én megemlékezést tartottak a Hősök temetőjében a Wesselényi Miklós Szakközépiskola tanárai és diákjai közreműködésével, a Hősök szobránál és az Északi temetőben, ahol Komiszár Dénes helytörténész mondott emlékező beszédet.
Június 25-én a „Beszélgessünk városunkról!” program keretében Komiszár Dénes helytörténész vezetésével megtekintették az Északi temető nevezetes, védett és védelemre javasolt síremlékeit. E kitüntetett figyelmet érdemlő síremlékek és környezetük gondozása érdekében levélben kerestek meg intézményeket, gazdálkodó szervezeteket, amelyben kérték, hogy évente kétszer a sírok környezetét tegyék rendbe. (A megszólítottak többsége pozitívan fogadta a kezdeményezésüket.)
A városvédők budaörsi XXX. Országos Találkozóján (július 28–30.) egy tag képviselte az egyesületet.
Szeptember 6-án a Nyíri Honvéd Egyesülettel közösen szerveztek megemlékezést Nyíregyháza 1944. évi bombázásának évfordulója alkalmából a vasútállomáson és az Északi temetőben a Repülős hősi emlékműnél.

Emléktábla

Szeptember 10-én az egykori nosztalgiázók és a városba titkon még villamost álmodók hada gyűlt össze annak az emléktáblának a leleplezésén, amelyet a 100 évvel ezelőtt megindult nyíregyházi villamosközlekedés mementójaként helyeztek el a Hősök tere 1. számú épületnél. (A tábla annak a villamosnak a közelében látható, amely szintén a városi villamosközlekedés emlékét őrzi.) A tábla állítását a Vasúttörténeti Kör kezdeményezte és mellé állt a Városvédő Egyesület is, amely erre az alkalomra megjelentette a Városvédő Füzetek 26. számaként Hornyák Lászlónak a tanulmányát „A nyíregyházi villamos” címmel. Az avatást és megemlékezést  a Nyírvidéki Kisvasút napjára időzítették.
Szintén szeptember 10-én 33 fővel szakmai kiránduláson vettek részt a Szarvasi Város- és Környezetvédők meghívására, ahol bekapcsolódtak a Szarvasi Szilvanapok rendezvényeibe.
Szeptember 24-én a „Beszélgessünk városunkról!” című programsorozat keretében fórumot szerveztek Milyen a hatékony városvédelem? címmel. Vitaindító előadást tartott Békési Elemér, az egyesület elnöke. A legfontosabb megállapítás az volt, hogy eredményt csak az Önkormányzattal együttműködve lehet elérni.

Tisztelet a hősöknek, elhurcoltaknak

Az aradi vértanúk emléknapján városi megemlékezést rendeztek az evangélikus nagytemplomban és Damjanich János szobránál ezúttal a Széchenyi István Közgazdasági, Informatikai Szakközépiskola és Kollégium tanárainak és diákjainak a közreműködésével és Máté Zoltán koordinálásával. Mindkét helyen Kubik József történelemtanár mondott emlékező beszédet.
Őszi temetőtakarítási akció keretében, október 22-én több olyan sírt tettek rendbe az Északi temetőben, amelyek a helyi védett síremlékek között szerepelnek, de a gondozásuk nem megoldott. Az akcióban 9 fő vett részt és 10 védett sír környezetét hozták rendbe.
Október 23-án egy öt évvel ezelőtti kezdeményezés ért célba: emléktáblát állítottak Hegedüs Istvánnak (1924–1956), a város szülöttének, öttusázó magyar bajnoknak, az 56-os forradalom áldozatának emlékére. Az emléktáblát a Rákóczi u. 22. sz. alatt található egykori szülőház falára helyezték el. A Horváth Miklós vésnök által készített márványtábla kerámiáján az a 20 forintos bankjegy látható, amelynek modellje Hegedűs István volt.
November 1-én több egyesületi tag részt vett a Hősök temetőjében szervezett mécsesgyújtási akcióban.
November 2-án az Elhurcolt postások emléktáblájánál, majd november 4-én az Elhurcoltak emlékhelyénél történő városi megemlékezésen koszorúztak.
Az év utolsó összejövetelét az egyesület irodájában tartották november 23-án, amikor Nagy Tibor műemléki felügyelő a műemlékvédelemről tartott tájékoztatást, adott gyakorlati tanácsokat.

szerző: Ilyés Gábor

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 22 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.