Évről évre - 25 éves a Nyíregyházi Városvédő Egyesület

Labossa Gusztáv emlékverseny

XXIV . rész: 2010

A 2010-es esztendő szomorú eseménnyel kezdődött, hiszen január 26-án elhunyt az egyesület fáradhatatlan elnöke Labossa Gusztáv. A városvédő munkát értő és azt szívügyének tekintő vezetőt veszítettek el személyében, aki időt és fáradságot nem kímélve dolgozott, irányította és vezette az egyesületet, valamint alakított ki kapcsolatokat, jó együttműködést városi és országos civil szervezetekkel, a helyi önkormányzattal. Temetése február 2-án volt az Északi temetőben.


Az elnök úr halála után összehívott elnökségi üléseknek két fontos feladata volt: elkészíteni a beszámolót és a közhasznúsági jelentést az elmúlt évről, valamint jelöltek állításával előkészíteni a tisztújító közgyűlést.
Március 2-án a Nyír-Diák Egyesülettel közösen várostörténeti vetélkedőt rendeztek középiskolás diákok részére a városháza Krúdy termében. Az évek óta sok diákot megmozgató vetélkedő a Nyír-Diák Napok keretében kerül megrendezésre. Ettől az évtől a vetélkedő „Labossa Gusztáv Emlékverseny” is egyben.
Az 1848-as városi megemlékezések keretében a város polgáraival március 14-én az Északi temető 48-as sírkertjében emlékeztek, ahol Ajtay-Horváth Magda tartott ünnepi beszédet. Másnap Tóth Sándor egyesületi tag vezényelte le a Hatzel-testvérek és a Kralovánszky család emléktábláinál a koszorúzási ünnepségeket.

Tisztújítás

Március 30-án elérkezett a tisztújító közgyűlés napja. A résztvevők 1 perc néma felállással emlékeztek az egyesület halottaira, köztük az elnökre, Labossa Gusztávra. Ezt követően a titkár vetített képekkel ismertetette az elmúlt év legfontosabb eseményeit. A tervek és feladatok között megemlítette, hogy a most felálló új elnökségnek kell a pontos éves munkatervet meghatároznia. A beszámoló elfogadását követően a Közhasznúsági jelentést és az Ellenőrző Bizottság jelentését is elfogadta a közgyűlés. Márföldi István levezető elnök közölte a megjelentekkel, hogy a tisztújításra Labossa Gusztáv elnök halála és a mandátumok lejárta miatt van szükség. Az elnökség Erdélyi Tamás és Simonics Borbála személyében Jelölő Bizottságot állított ki és kérte az egyesület tagságát a különböző tisztségekre a jelölések megtételét. Ilyen előkészületek után, a 64 érvényes szavazat feldolgozását követően felállhatott az egyesület új vezetősége: elnök Békési Elemér, alelnökök dr. Bene János és Hidegkuti László, titkár Ilyés Gábor, elnökségi tagok: Almássy Lászlóné, Cservenyák Katalin és Hudivók Róbert. A közgyűlés megerősítette az Ellenőrző Bizottság tagjait: Márföldi Istvánt, Szántóné Pásztor Mariannt és Szokol Tibort. Békési Elemér rövid bemutatkozásában elmondta, hogy 64 éves nyugdíjas. Középiskolai tanár, de 28 évig a Polgármesteri Hivatalban dolgozott, ahol sok érintkezési pontja volt az elhunyt elnökkel. Elsőként meg kívánja nézni, hogy milyen lehetőségek vannak és mit lehet tenni. Kér mindenkit, hogy vegyen részt az egyesület tevékenységében és bízik az eredményes munkában.

Megőrizni a hagyományokat

Az új elnökség elhatározta, hogy az eddigi munkára, eredményekre alapozva, a kialakított működési rendet, hagyományokat megőrizve folytatja tevékenységét. Az elnök úr javaslatára az egyesületi célkitűzések megvalósításához négy bizottság felállítását határozták el: 1. Épület, környezetvédelmi és fejlesztési Bizottság (elnöke Hidegkuti László), 2. Kulturális és hagyományőrző Bizottság (elnöke dr. Bene János), 3. Oktatási, tudományos és tájékoztatási Bizottság (elnöke Cservenyák Katalin), 4. Programtervezési és szervezeti kapcsolatok Bizottsága (elnöke Hudivók Róbert). A bizottságok fő feladatai, hogy saját területükön foglalkozzanak az aktuális eseményekkel, elnökségi döntéseket készítsenek elő, segítsék megalapozott állásfoglalások kialakítását, kezdeményezésekkel éljenek.
Az eredményes munkához elengedhetetlen az együttműködés Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzatával. Ezért 2010 júliusában keretmegállapodást kötöttek, amely alapján a városfejlesztési, felújítási elképzelésekről információt kaphatnak, meghívásokat a kapcsolódó fórumokra, egyeztetésekre. Ennek melléklete a közművelődési megállapodás, amely alapján anyagi támogatást is kapnak az általuk szervezett megemlékezésekhez.

Az egyesület gazdálkodása, a könyvelés, a pénzforgalom lebonyolítása, nyomon követése egyre bonyolultabb lett és sok a jogszabályi változás. Gazdasági vezető helyett gazdasági felelőst jelöltek ki az elnökségből Almássy Lászlóné személyében, a könyveléssel és minden bevallási, jelentési kötelezettséggel a Reál-Profit Kft-t bízták meg. A Kft. díjmentesen vállalta az ezzel járó munkát.
Folyamatosan megújult az egyesület honlapja, amelyben nagy szerepet játszott Cservenyák Katalin elnökségi tag újságírói tapasztalata.

Hősökre emlékeztünk

Közvetítésükkel több nyíregyházi diák szép sikereket ért el az Országos Szövetség által „Gyerekek az épített és természeti környezet védelméért” címmel kiírt pályázatán.
Május 30-án a Hősök napja alkalmából a Hősök temetőjében Gurbánné Papp Mária a Wesselényi Miklós Középiskola, Szakiskola és Kollégium igazgatója mondott beszédet, közreműködtek az iskola tanulói. A Hősök szobránál dr. Bene János múzeumigazgató, az egyesület alelnöke tartott rövid megemlékezést a koszorúzás előtt. A hősök napi megemlékezés az Északi temetőben, a II. világháborúban hősi halált halt nyíregyházi katonák emlékművénél zárult. Emlékező beszédet dr. Bíró Andor a HM. Hadtörténeti Intézet és Múzeum Katonai Emlékhely- és Hadisírgondozó Igazgatóság igazgatóhelyettese, főtanácsos mondott. A megemlékezés keretében ökumenikus szertartással megszentelték egy a II. világháborúban elesett katona sírját.
Június 2-án a rétisas végre „visszaszállt” a Nyírvízpalota tetejére. Az épületfelújítás részeként a kupolán újra látható az épület emblematikus állata, a rétisas. A Nyírvízszabályozó Társulat címerének állatát az 1950-es években távolították el az épületről ideológiai okokból, hiszen azt turulnak hitték. (Sokan még ma is tényleg annak tartják a leszedett állatot.) A visszakerült épületdísz Lengyel Tibor munkája. Az alumíniumból készült, több mint két méter magas és kb. 400 kg-os alkotást a nyíregyházi tűzoltók segítségével helyezték el az épület kupoláján. (Az alkotás megvalósítására pályázatot írt ki a beruházó. A beérkezett pályaművek bírálatában az egyesület képviselője is részt vett.)
A Jászberényben megrendezett Országos Találkozón (július 14–16.) 7 fő képviselte az egyesületet.
Augusztusban, kisebb fórum keretében foglalkoztak a Hősök tere tervezett felújításával és a következő állásfoglalást juttatták el a város polgármesteréhez: „Egyet értünk és elfogadjuk azt az összefoglaló megfogalmazást, mely szerint a zöld felület nem csökken, csak kifejezetten beteg, baleset- és életveszélyes fát vágnak ki, az első világháborús emlékmű környékét rendezik és fákat ültetnek mögé, valamint a zöld irodaház előtti szilárd burkolati részt újraburkolják. Ehhez javasolnánk még az első világháborús emlékmű felújítását, valamint az 1956-os emlékhely környékének kialakítását úgy, hogy az lehetőséget nyújtson az arra járóknak a pihenésre, elmélkedésre (kisebb fákkal, padokkal).” A levélben újra kifejezik igényüket, hogy „a közeljövőt érintő városképet befolyásoló átalakítások, felújítások látványtervét bocsássák az egyesület rendelkezésére. Mi vállaljuk azt, hogy a terveket minél szélesebb körben megismertetjük, véleményt kérünk róluk, amelyek alapján állásfoglalást alakítunk ki”.
Szeptember 6-án közös megemlékezést rendeztek a Nyíri Honvéd Egyesülettel a vasútállomáson és az Északi temetőben.

Városfejlesztés

A szeptember 15-ei egyesületi napon Csabai Lászlóné polgármester és Veres István főépítész voltak a meghívott vendégek, akik a városfejlesztésről tartottak előadást.
Október 6-án, az aradi vértanúk emléknapján a Kölcsey Ferenc Gimnázium tanárai és diákjai közreműködésével tartottak megemlékezést az evangélikus templomban, ahol Ferenczi Sándor történelemtanár mondott emlékező beszédet. Ugyanaznap délután Damjanich Sándor szobránál folytatódott a megemlékezés. Tóth Sándor beszéde után a szobrot megkoszorúzták a város és a megye vezetői, valamint civil szervezetek képviselői.
Október 16-án a szarvasi városvédők delegációját látták vendégül. Ez a tavalyi szarvasi találkozó folytatása volt. A vendégeket a múzeumban fogadták, majd a város nevezetességeinek és az Állatpark megtekintése után a Sóstói Múzeumfaluban szakmai tanácskozással és baráti beszélgetéssel zárták a napot.
Október 27-én az új városi monográfia bemutatására hívták az érdeklődőket. A kötetet Kujbusné dr. Mecsei Éva, dr. Németh Péter és dr. Takács Péter mutatták be.
November 1-én ismét segédkeztek mécsesek gyújtásában a Hősök temetőjében, majd másnap koszorúztak az Elhurcoltak emlékművénél.
A Nyíri Honvéd Egyesület kezdeményezésére november 18-án emléktáblát állítottak Kmety György 1848-as honvédtábornoknak. Az emléktábla elkészítését anyagilag támogatta az egyesület.

Új kiadvány: Málenkij robot

November 24-én mutatták be a Málenkij robot című kötetet, amely az 1944. november 2-án, Nyíregyházáról málenkij robotra elhurcolt embereknek állít emléket. (A kötet kiadását még Labossa Gusztáv elnök kezdeményezte, aki az anyaggyűjtést is megkezdte. Sajnos betegsége, majd halála megakadályozta, hogy a kötet az eredeti terveknek megfelelően még 2009-ben megjelenjen.) Két bevezető tanulmány után 29 hosszabb-rövidebb visszaemlékezés olvasható, amelyet az egyesület felhívására az elhurcoltak hozzátartozói írtak. Kővári Árpád visszaemlékezése az emlékhely megvalósításáról és az exhumálásról tudósít. A kötet több nyomtatásban (pl. Kelet-Magyarország, A Postás) megjelent írást is közöl. Az elhurcoltak nyíregyházi emlékjeleinek a bemutatása után levéltári források, az elhurcoltakról készített két névjegyzék közlésével zárul a kötet. A megjelenteket a házigazda Megyei Könyvtár nevében dr. Bihari Albertné igazgatóhelyettes köszöntötte, majd dr. Fazekas Árpád mutatta be a kiadványt. Ilyés Gábor a kötet szerkesztője pedig a megvalósítás körülményeiről tájékoztatta a jelenlévőket. A visszaemlékezésekből Pregitzer Fruzsina színművésznő olvasott fel részleteket.
Az Önkormányzat megbízásából és anyagi támogatásával kiadásra készítettük elő Margócsy József Utcák, terek, emléktáblák című nagysikerű sorozatának 1984-ben megjelent első kötetét.

szerző: Ilyés Gábor

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 7 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.