Évről évre - 25 éves a Nyíregyházi Városvédő Egyesület

Síremlék Kégly Szerénának

XXII. rész: 2008

2008-ban is minden hónap második szombatján a Krúdy Vigadó adott helyet a „Beszélgessünk városunkról!” programsorozat rendezvényeinek. Január 12-én Veres István városi főépítész Nyíregyháza 2008-ban építész-szemmel tartott előadást, míg február 9-én Csabai Lászlóné polgármester a belváros rehabilitációs tervét ismertette a szépszámú érdeklődővel. Március 8-án Belus Tamás és Gajdos László Sóstógyógyfürdő és az Állatpark fejlesztési terveit mutatták be.


Az egyesületünk alapításának 20. évfordulójára elkészített tablókat a város két művelődési házában is kiállították.
Március 5-én egyeztetésre hívták a Városvédő Egyesület képviselőjét is a Polgármesteri Hivatal Városfejlesztési Irodájának tárgyalójába. Az egyeztetést az indokolta, mivel véleményeltérés alakult ki az érdekképviseleti és társadalmi szervezetek részéről a Kiskörút nyomvonalának és a Zrínyi I. u. – Országzászló tér – Luther u. által határolt területrendezési terv módosításával kapcsolatban. Az egyesület képviseletében Labossa Gusztáv elnök ismét kifejezte tiltakozását az Országzászló térre tervezett mélygarázs létesítése ellen és megerősítette az egyesület korábbi állásfoglalását: mélygarázst a Kálvin tér és a Bessenyei tér közötti udvarrészekben célszerű építeni.

Bontják a Damjanich parancsnoki épületét

Március 14-én, az 1848/49-es forradalom és szabadságharcra emlékező városi ünnepségsorozat részeként a forradalom előestéjén a város temetőjébe hívták a polgárokat, hogy megemlékezzenek a szabadságharcról és különösen annak városi szereplőiről. A szokásoknak megfelelően Irányi Dániel emléktábláját is megkoszorúzták.
Március 20-án folytatódott az a szakmai egyeztető tárgyalás, amely az előző évben kezdődött a Kállói úti volt Damjanich Laktanya parancsnoki épület helyi védettségének megszüntetésével kapcsolatban. Az egyeztetéseknek megfelelően új tanulmányterv készült, mely a lebontásra kerülő parancsnoki épület főbb jegyeit (pártázat, sarok megfogások) visszahozza az új épületen. Elfogadták, hogy az épület kerüljön le a helyi védelem listájáról, de a tervező vizsgálja meg a kapuzat kialakításának lehetőségét, az új épületre kerüljön emléktábla és Damjanich felirat, valamint a legénységi épületben biztosítsanak helyet a város katonamúltját bemutató kiállításnak.
Április 12-én a Vigadóba hívták az érdeklődőket, ahol bemutatták a 22. füzetet a „Mesélő Nyíregyháza” sorozatból. A Kiss család Nyíregyházán címmel megjelenő kiadványt a szerző, Kiss Gyula ismertette. Közreműködött Pagonyi Szabó János költő és a Bem József Általános Iskola vonósnégyese.
Április 22-én megtartották a szokásos évi közgyűlést a Luther Márton Kollégiumban.
A Város- és Faluvédők Szövetsége 2007-ben is meghirdette a „Fiatalok az épített és természeti környezeti védelméért” című pályázatát. A különböző kategóriákban több mint 2500 pályamű érkezett. Örömteli, hogy a díjazottak között több nyíregyházi diák is szerepelt. A „Mesélő kövek” című kategóriában kiemelt első díjat vehetett át Mészáros István, a Szent Imre Katolikus Gimnázium tanulója, aki Nyíregyháza belvárosának makettjét készítette el.
Megyei kezdeményezésre, de városi összefogással és az egyesület közreműködésével egy új síremléket emeltek a megkopott helyébe Kégly Szerénának. A széles társadalmi összefogással készült síremléket Kégly Szeréna születésének 140. és halálának 55. évfordulója alkalmából, április 28-án szentelték fel az egyházak képviselői. Az egyesület tagjai közül a síremléknél emlékező beszédet mondott Ferencz Miklósné és Ilyés Gábor. Ugyanezen a napon emléktáblát is lepleztek le a városháza belső udvarának falán.

Beszél a márvány

Május utolsó vasárnapján megemlékezést szerveztek a Hősök temetőjébe, valamint az I. és II. világháborús emlékművekhez. A Hősök temetőjében Gurbánné Papp Mária igazgatónő, míg az Északi temetőben Kiss László ny. alezredes mondott emlékező beszédet.
A tapolcai Országos Találkozón (június 19–22.) 9 fő képviselte az egyesületet, ahol ismét gyarapodott Podmaniczky-díjasaik száma: e megtisztelő kitüntetést Ilyés Gábornak, az egyesület titkárának Ráday Mihály, az országos szövetség elnöke adta át.
A Nyíri Honvéd Egyesülettel közösen szeptember 5-én megemlékeztek Nyíregyháza 1944. évi bombázásáról a vasútállomáson és a szabolcsi repülőkről az Északi temetőben. A város bombázása volt a témája a szeptember 13-án tartott beszélgetésnek is a Krúdy Vigadóban, ahol Dr. Reményi Mihály idézte fel emlékeit e tragikus eseményről.
Szeptember 18-án a Sz-Sz-B Megyei Honismereti Egyesülettel közös szervezésben Ilyés Gábor „Beszél a márvány” című kötetének a bemutatójára hívták az érdeklődőket a Megyei Könyvtár kamaratermébe. A kötetet dr. Szabó Géza, a Honismereti Egyesület elnöke mutatta be.
Az Aradi vértanúk emléknapján a hagyományoknak megfelelően emlékeztek az evangélikus nagytemplomban és Damjanich szobránál. Mindkét helyen dr. Sallai József főiskolai docens mondott emlékező beszédet.
Az októberi beszélgetés témája Kégly Szeréna élete és munkássága, és az ugyanilyen címmel megjelenő 23. Városvédő Füzet bemutatása volt. (Ezt követően a Krúdy Vigadó helyett már a Svájci-lak adott helyet ebben az évben a beszélgetéseknek.)
Október 18-án várostörténeti vetélkedőt rendeztek Krúdy Gyula születésének 130. és halálának 75. évfordulója alkalmából a „Nyíregyházi Krúdy Napok” keretében. A vetélkedő célja az volt, hogy a középiskolás csapatok a város Krúdy emlékjeleinek és helyeinek felkutatásával ismerkedjenek meg az író életének nyíregyházi vonatkozásaival. A vetélkedő lebonyolítása Ilyés Gábor nevéhez fűződik.
Szintén október 18-án egy kötetbemutatóra került sor a Kodály Zoltán Zeneiskola Kodály Termében. Tarcai Zoltán Nyíregyháza díszpolgárának Emlékeim című kötetének a bemutatóján Labossa Gusztáv elnök köszöntötte a megjelenteket (kb. 200 fő!), majd Joób Árpád a Nyíregyházi Főiskola Ének-Zene tanszék vezetője mondott elöljáró beszédet. Ezt követően emlékeit idézte a szerző. (A szerző december 26-án, életének 80. évében elhunyt.)
November 8-án a 90 éve született Koroknay Gyula emlékét idézte Páll István a Múzeumfalu igazgatója.
Év végére megjelent a Városvédő Füzetek 24. része, dr. Bene János írása A nyíregyházi Mikeczek címmel.

szerző: Ilyés Gábor

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 41 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.