Évről évre - 25 éves a Nyíregyházi Városvédő Egyesület

Húszévesek lettünk

XXI. rész: 2007

„A 2007. év egyesületünk életében kiemelt év, hiszen egyesületünk megalakulásának 20. évfordulóját ünnepeljük. Az eltelt 20 év eredményeire, mely közös munkánk volt, szeretnénk méltóképpen, közösen emlékezni”- olvashatjuk a Városvédő Híradó évi első számának a címoldalán. Elhatározzák újabb négy füzet megjelentetését, hogy a 20. évfordulóra a 20. füzetet is a tagok kezébe tudják adni, szeretnék az elmúlt 20 év krónikáját összegyűjteni, rendszerezni és könyv vagy füzet formájában megjelentetni, valamint jubileumi ünnepi közgyűlés rendezését.

 


Első alkalommal január 13-án, a Krúdy Vigadóban találkoztak, ahol dr. Sipos László megyei főügyész-helyettes A civil szféra és a műemlékvédelem címmel tartott előadást. Ugyanitt február 10-én Tóth Sándor Reviczky Imréről szolgáltatott újabb adalékokat az érdeklődőknek a „Beszélgessünk városunkról!” programsorozat keretében. Szintén e program során találkozhattak március 10-én dr. Margócsy Józseffel, aki volt iskolájáról, a 200 éves Kossuth Gimnáziumról beszélt.

Tovább beszélgetünk a Vigadóban

Március 14-én az 1848-as forradalomra emlékeztek az Északi temetőben, ahol dr. Szabó Géza tartott ünnepi beszédet. Ezt követően Irányi Dániel emléktáblájához sétáltak rövid megemlékezésre, koszorúk elhelyezésére.
Április 14-én folytatódtak a Krúdy Vigadóban a találkozások. Ekkor Ferencz Miklósné Nyíregyháza iparoktatásának első 100 évéről beszélt, május 12-én pedig Ilyés Gábor a 100 éves Jókai Általános Iskolát mutatta be.
A közgyűlés idejére elkészülő 4 újabb füzettel sikerült teljesíteni az év elején kitűzött tervet: elkészült a sorozat 20. füzete is! A sort dr. Bene János írása nyitotta Huszáremlékek Nyíregyházán címmel, majd a Luther tér és környéke, dr. Margócsy József és Labossa Gusztáv összeállítása következett. Szintén ők voltak az összeállítói a Műemlékek Sóstógyógyfürdőn című füzetnek is. A sort Deák Zoltán írása zárta A petróleumlámpától a villamos világításig címmel.
Május 25-én Jubileumi Közgyűlést rendeztek a Krúdy Vigadóban. A város nevében Nagy László alpolgármester, míg az Országos Szövetség képviseletében Nagy Gy. Róza választmányi tag, kisújszállási városvédő köszöntötte a közgyűlés résztvevőit. Ilyés Gábor titkár visszatekintett az alapítás évére és összegezte az elmúlt 20 esztendő legfontosabb történéseit. A kötelező beszámolók elfogadását követően az egyesület elnöke emléklapokat adott át a megjelenteknek, akik ajándékba kapták a húsz Városvédő Füzet egybekötött kiadását is.

Május 27-én végre megvalósult a már több éve óhajtott II. világháborúban hősi halált halt nyíregyházi katonák emlékére létesített emlékhely avatása. A hősök napi megemlékezések sora a Hősök temetőjében kezdődött, majd az Északi temetőben folytatódott az emlékmű katonai tiszteletadással történő leleplezésével. Emlékező beszédet dr. Négyesi Lajos őrnagy, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum osztályvezetője mondott. Az emlékművet megszentelték az egyházak képviselői. Az ünnepségen közreműködött a Cantemus vegyeskar és Pregitzer Fruzsina színművésznő. Az emlékművet László Zoltán tervei alapján készítették. A földből előtörő gránittömb a katonák erejét, szervezeti egységét mutatja, míg a fényes, rozsdamentes, hegyesre metszett acélrúd egyszerre jelképez félbetört fegyvert, zászlórudat.
Július 30-án egy szakmai egyeztető tárgyalásra volt hivatalos az egyesület elnöke, amelynek tárgya a Kállói úti volt Damjanich laktanya parancsnoki épület helyi védettségének a megszüntetése volt. Az ingatlan tulajdonosa kérte, hogy a parancsnoki épületet vegyék ki a helyi védettség alól, mert az gazdasági szempontból számára haszontalan. Helyette vállalnák a legénységi épület helyrehozását és új funkcióval való ellátását. A megbeszélésen Veres István főépítész elismerte, hogy ritkán kérdezik meg a városvédőket, de ennek szeretne véget vetni. Ezért is hívta meg a tárgyalásra a képviselőjüket, hogy ők is elmondhassák véleményüket. Labossa Gusztáv elnök kifejtette, hogy ha a város Közgyűlése védelem alá helyezte az épületet, akkor tartson is ki mellette, mert a végén megint a városvédőkön fog csattanni az ostor, hogy ezt az épületet is engedték elbontani. Szatmári István a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal képviseletében előadja, hogy műemléki szempontból a parancsnoki és az őr-fogda épület meghagyása az indokolt a kapuval együtt. A parancsnoki épületben esetleg katonamúzeumot lehetne létesíteni. Ezt az álláspontot erősítette meg később az egyesület a város polgármesteréhez eljuttatott levelében is: „a város vegye ki a helyi védelem alól a zászlóaljépületet és vegye védelem alá a parancsnoki épülettel szemben álló, építészetileg hozzá szorosan illő őr-, fogdaépületet, s kötelezze a tulajdonost e két épület és a kapu felújítására, s így azok együtt valóban őrzik majd az egykori laktanya emlékét. A laktanyatelepen belül azután a tulajdonos már úgy építkezhet és tervezhet, ahogy akar. Nincs sok régi épülete a városnak. Ha nem muszáj, ne pusztítsunk szándékosan!”
A tatai Országos találkozón (MIKOR?) Labossa Gusztáv elnököt Podmaniczky-díjjal tüntették ki. „2007-ben alapításának 20. évfordulóját ünnepli a Városvédő Egyesület, amely Labossa Gusztáv vezetésével aktív módon jelen van a város életében.” (=Értékmentő, 2007. 4. sz. 5. o.)
Szeptember 6-án a Nyíri Honvéd Egyesülettel közösen megemlékezést szerveztek Nyíregyháza 1944. évi bombázásának évfordulója alkalmából a vasútállomáson és a szabolcsi repülőkre emlékeztek az Északi temetőben.
Október 2-án Csabai Lászlóné polgármester asszony az egyesület elnökségével és néhány tagjával a városházán beszélte meg az Országzászló rendezési tervét. Az egyesület ezzel kapcsolatos állásfoglalását eljuttatta az illetékesekhez és a helyi lapokban is közzé tette. A tervezett mélygarázs kialakításával a következő álláspontot képviselték: „Nem ésszerű, felesleges, tehát nem indokolt az úttestek helyén. A belváros gépkocsi-forgalmának csökkentése, nem pedig növelése indokolt. (…) A tömegközlekedés ésszerű fejlesztése indokolt a belvárosban. A tervezett mélygarázs helyén húzódó közművek kiváltása, az út mellett lévő fás zöldterület minőségi romlását, megsemmisítését eredményezné. Mélygarázs kialakítását javasolnánk az Országzászló tér-Széchenyi u.-Bessenyei tér által körülhatárolt területen, ahol jelenleg 45 garázs van. Ezeket el lehetne bontani és a mélygarázsban egy szintet biztosítani a gépkocsik számára.” Az útvonal kialakításával kapcsolatban a véleményük: „Hátrányosan érintené az iskolát és a lakásokat, mert az úttest és az épületek között zöldsáv kialakítása nem lenne lehetséges. (…) Az emlékművek és közművek kiváltásával, áthelyezésével a jelenlegi zöldfelület nagy része megsemmisül, ill. a megmaradók gyökérzetének megsértésével a kipusztulás folyamata felgyorsul. Ma Nyíregyházának egyik legszebb tere az Országzászló tér, átalakításával pótolhatatlan veszteség érné a várost.” Továbbá: „A város értékeinek megőrzése, a város lakosságának a város iránt érzett elkötelezettsége nem hagyható figyelmen kívül! Sajnos nyomtalanul eltűnt a város első kórházának épülete, mely részben helyi védettséget kapott korábban, a helyi védettség alatt lévő Damjanich Laktanya épülete – mely Nyíregyházának, mint katonavárosnak meghatározó épülete – szintén közel áll a megsemmisítéshez. Mindezek figyelembevételével a Városvédő Egyesület elnökségének az a határozott állásfoglalása, hogy a rendezési terv jelenlegi formájában ne valósuljon meg. Ezt az állásfoglalást tesszük azért is, mert az épülő Korzó üzletház, a bujtosi áruházak és a Dózsa Gy. u. 27. sz. alatt már megépült irodaház kapcsán a városlakók folyamatos, jogos kritikáját halljuk.” (=Nyíregyházi Napló, 2007. október 4. 10. o.)

Svájci cukrászok Nyíregyházán

Október 5-én a 158 évvel ezelőtt kivégzett aradi vértanúkra emlékeztek az evangélikus templomban és Damjanich János szobránál. A vértanúk emlékét dr. Szabó Géza c. főiskolai docens idézte fel. A templomi megemlékezésen közreműködött a Cantemus kórus.
Október 13-án a „Beszélgessünk városunkról!” című sorozat keretében Deák Zoltán bemutatta a „Mesélő Nyíregyháza” című sorozatban megjelent 20. városvédő füzetet, amelyben a város közvilágításának történetét dolgozta fel.
November 10-én szintén a városról beszélgettek a Krúdy Vigadóban. A témát a 21. füzet adta: dr. Margócsy József kalauzolásával a svájci cukrászok nyíregyházi történetébe nyerhettek bepillantást. A füzetbemutatót cukrászsütemények felszolgálásával tették „ízletesebbé”. (A kötet abból a felajánlásból valósult meg, amelyet még Tarnay Katalin tett 2004-ben. Sajnos az általa kezdeményezett pályázat nem járt sikerrel, így a hozzájárulásával dr. Margócsy József készítette el a dolgozatot a svájci cukrászokról.)

Elkészül a honlap

A városháza aulájában a 20 éves egyesületet egy kiállítás keretében mutatták be. Az aulában elhelyezett kilenc tabló felidézte az alapítókat, a 20 év legemlékezetesebb pillanatait, programjaikat, kiadványaikat és kitüntetéseiket. A kiállítást november 27-én Csabai Lászlóné, a város polgármestere, az egyesület egyik alapító tagja nyitotta meg. Az elhelyezett emlékkönyv bejegyzései arról tanúskodnak, hogy a kiállítást sokan megtekintették.
December 6-án a Bessenyei Társasággal közösen a Kossuth Gimnázium dísztermébe hívták tagjaikat. A szépszámú érdeklődő közönség csodálattal hallgatta, amint a 95 éves Ferencz Miklósné bemutatta az életpályáját összefoglaló működési bizonyítványait, akinek – az egyesület támogatásával – erre az alkalomra jelent meg hasonló című kötete.
Pályázati pénzből elkészült az egyesület honlapja is, amely azóta is elérhető a www.nyirvave.hu címen.

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 31 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.