Évről évre - 25 éves a Nyíregyházi Városvédő Egyesület

Ha bontanak, legalább legyen egy emlékfotó

XX. rész: 2006

Az 1999-ben elindított kezdeményezés folytatásaként újraindították a Városvédő Híradót, amely 2006-ban két alkalommal tájékoztatta a tagságot az egyesülettel kapcsolatos hírekről, programokról. (2001-ig, három év alatt összesen hét száma jelent meg a Híradónak. A most újraindított lapot ennek a folytatásának tekintették, így a címlapon a IV. évfolyamot tüntették fel.)

Ebben az évben is folytatódtak a Krúdy Vigadóbeli beszélgetések. A részvétel szempontjából a szombat délutánok alkalmasabbnak bizonyultak a vasárnapinál, így maradt a megszokott rend: minden hónap második szombatján 15 órától találkozó a Vigadóban. Január 14-én Dr. Reményi Mihály Emlékmorzsák és ami kimaradt címmel tartott előadást, míg február 11-én Szmolnik Károly a nyíregyházi repülés történetéből villantott fel pillanatképeket és részletesen szólt a Repülők hősi emlékművének a megszületéséről.

 

Kötet Dienesről

Az egyesület felvállalta és támogatta Erdélyi Tamás nyugdíjas gépészmérnök kezdeményezését, aki Dienes István születésének 100. évfordulója alkalmából az életét bemutató kötet kiadását és emléktábla állítását tervezte. Március 6-án dr. Margócsy József avató beszédét követően leleplezték Tóth Sándor míves emléktábláját Dienesről a városháza belső udvarán. Március 11-én a Krúdy Vigadóban folytatódott az ünnepségsorozat, ahol a „Beszélgessünk városunkról!” témája Dienes István, a „honfelügyelő” élete és munkássága volt. Az előadó Erdélyi Tamás. Április 21-én a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár kamaratermébe hívták az érdeklődőket, ahol Ilyés Gábor, az egyesület titkára bemutatta az Erdélyi Tamás által szerkesztett, az egyesület gondozásában megjelent kötetet. Egy nappal később pedig az Északi temetőben zárult a megemlékezés-sorozat, ahol Dienes István halálának a 20. évfordulója alkalmából virágot helyeztek el a sírjára.

Villamos: lehet-e jövője

Március 14-én egy szál virággal mentek az 1848-as sírkertbe, ahol Tóth Sándor beszédével emlékeztek a forradalomra, annak nyíregyházi vonatkozásaira.
Április 8-án a nyíregyházi villamos volt a témája a Vigadóban tartott beszélgetésnek: Lentvorszky Szilárd a villamos múltjáról és remélt jövőjéről beszélt.
A „Mesélő Nyíregyháza” sorozatban megjelent a 13. kötet A „piros ház” kerámiaképei címmel. A kötetet az érdeklődőknek a vigadóbeli beszélgetésen mutatta be Szatmári István/Almássy Lászlóné május 13-án.
Május 24-én a Kelet-Magyarország által kezdeményezett Kelet-vita a város belvárosi épületeinek az állapotáról szólt. Az egyesületet Labossa Gusztáv elnök képviselte, aki azzal a javaslattal állt elő, hogy ha a város elad egy műemlék jellegű, vagy védett épületet, akkor a vételáron felül érdemes volna egyfajta kauciót kérni arra az esetre, hogy ha a szerződésben rögzített határidőn belül nem újítja fel a homlokzatot az új tulajdonos, a városnak legyen miből megcsinálnia. Ha a tulajdonos határidőre végez a felújítással, akkor visszakaphatja a pénzt.
Május 28-án Gurbánné Papp Mária a Wesselényi Miklós Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója köszöntötte a Hősök temetőjében megjelenteket, akik Juhász Ernő igazgatóhelyettes beszédével és a koszorúk elhelyezésével emlékeztek a háborúk áldozataira, hőseire. A megemlékezés a Hősök szobránál, majd az Országzászló téren található II. világháborús emlékműnél folytatódott.
Május 30-án tisztújító közgyűlésre került sor a Luther Márton Kollégiumban. A beszámolók megvitatása, majd elfogadása után a tisztújítás a következő eredménnyel zárult: elnök: Labossa Gusztáv; alelnök: Hidegkuti László és Szekrényes András; titkár: Ilyés Gábor; elnökségi tagok: Laborczi Géza, Nagy Károlyné és Szabó Pál.

Katonaélet


Megjelent a „Mesélő Nyíregyháza” sorozat 14. füzete Katonaélet Nyíregyházán címmel. A kiadványt a szerző, dr. Bene János mutatta be a Vigadóban június 10-én.
Június 15-én a Váci Mihály kör kezdeményezésére a településrész történetét összefoglaló emléktáblát állították Borbányának. (Az ötlet már 1998-ban felmerült!) A Pipacs utcai Első kapunál elhelyezett emléktáblánál Ladányi András a Váci Mihály Kör titkára mondott avatóbeszédet.
Július elején levelet juttattak el a polgármesterhez, melyben kérték, hogy a város alkosson rendeletet arról, hogy a bontási engedélyek kiadásával együtt kötelező legyen a lebontandó épületek lefotózása. A polgármester válaszából kiderül, hogy az indítványt a rendelet megalkotásakor elfogadták, de a rendeletbe jogtechnikai okok miatt nem tették be. Viszont a Hatósági és Építésügyi Iroda 2006. július 1-től a bontási engedély kiadása előtt lefényképezi a lebontandó épületet. A fénykép a bontási határozatot tartalmazó irat része lesz.
Az ország településvédelemmel foglalkozó egyesületei ebben az évben Békéscsabán találkoztak július 12-én, ahol három napon át tanácskoztak, tapasztalatokat cseréltek és ismerkedtek a hely és a környék nevezetességeivel. Az egyesületet 6 fő képviselte. A 25. jubileumi találkozó keretében Podmaniczky-díjjal tüntették ki dr. Bene Jánost.

Kemecsén is alakul a városvédelem

Augusztus 20-án Labossa Gusztáv elnököt és Kalocsai István egyesületi tagot Inczédy György-életműdíjjal tüntette ki Csabai Lászlóné, Nyíregyháza Megyei Jogú Város Polgármestere.
Augusztus 29-én Labossa Gusztáv, dr. Bene János és Ilyés Gábor részt vettek a Kemecsei Városvédő Egyesület alakuló közgyűlésén.
Szeptember 6-án koszorút helyeztek el a MÁV állomáson és az Északi temetőben a Repülők hősi emlékművénél.
Október 6-án aradi vértanúkra emlékeztek az evangélikus templomban. Közreműködött a Cantemus kórus, emlékező beszédet Ilyés Gábor az egyesület titkára mondott. Délután – a hagyományokhoz híven – Damjanich János szobránál helyezték el az emlékezés koszorúit.
Október 17-én egy szomorú hír futott végig a városvédők körében: életének 82. évében csendesen eltávozott dr. Fodor József, az egyesület alapítója, hosszú éveken át titkára, örökös elnöke. Hamvasztás utáni búcsúztatása október 27-én volt az Északi temető főbejárati ravatalozójában.
Novemberben a város polgármesterénél és a megyei közgyűlés elnökénél kezdeményezték, hogy a Bujtosi Szabadidő Csarnokot nevezzék el Hegedüs Istvánról. Hegedüs a város szülötte, öttusabajnok, aki 50 évvel ezelőtt a forradalom áldozata lett. Javasolják egy emléktábla elhelyezését is. A Megyei Közgyűlésnél meghallgatásra talált a javaslat és határozatával Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Önkormányzat Bujtosi Szabadidő Csarnoka nevét 2007. január 1-től Hegedüs István Bujtosi Szabadidő Csarnok elnevezésre változtatta. (Az emléktábla megvalósítására még 5 évet várni kell!)

200 éves az evangélikus templom

Tovább gyarapodott a „Mesélő Nyíregyháza” Városvédő füzetek sorozata. A 15. sorszámot viselő füzet a 200 évvel ezelőtt alapított evangélikus gimnázium emléke előtt tiszteleg. Nyíregyháza legrégibb gimnáziuma később Kossuth Lajos nevét vette fel. A 2000 példányban megjelentetett füzettel az évforduló alkalmából rendezett ünnepségen megjelent vendégeknek, egykori tanároknak és diákoknak kedveskedtek. A megyei Önkormányzat anyagi támogatásával jelent meg a megyeházát bemutató 16. sorszámú füzet. Mindkét füzet összeállítója dr. Margócsy József.

szerző: Ilyés Gábor

Nyíregyháza, Damjanich u. 4-6.

Telefon: 42/400-187

e-mail: nyirvave@gmail.com

 

Legyen Ön is Városvédő!

Támogassa adója 1%-val egyesületünket!

Adószámunk:    19214050-1-15

 

Tájékoztatjuk kedves Tagtársainkat, Látogatóinkat, hogy honlapunkon a névtelen hozzászólásokat a rendszer 24 órán belül törli.

OTP-nél vezetett számlaszámunk:

11744003-20047720-00000000

 

Ki olvas minket

Oldalainkat 41 vendég és 0 tag böngészi

Egyesületünk a Facebookon

facebook logo

Copyright � 2018 Creative. All Rights Reserved.